Często jest tak, że mozna łatwo nadać smak potrawom, dodając tylko odrobinę czegoś o bardzo intensywnym smaku. Tak właśnie jest w przypadku sardeli, zwanych też anchois. Dziś o tym, co to jest anchois i jak ich używać.

Anchois (wymowa: ãszuạ – pierwsza litera to coś pomiędzy „ą” a „an”) , po polsku zwane sardelą, to małe rybki, które po patroszeniu soli się i marynuje. Mają intensywny, słono-kwaskowaty smak i mocny zapach, który dla wielu osób jest irytujący. Ja za nimi przepadam, bo nadają smaku sosom do sałat, sosom pomidorowym do makaronu, używam ich też na pizzy.

Ile kosztuje anchois?

Cena słoiczka widocznego na zdjęciu to zwykle kilkanaście złotych, chociaż w Lidlu regularnie pojawiają się anchois w oleju roślinnym (w czasie tygodnia włoskiego) za około 5 zł za słoiczek. Wolę kupować anchois w słoiczku niż w puszce, bo słoiczek można zakręcić i odstawić w lodówce na potem. Anchois nie psują się nawet dłuższy czas po otwarciu, jeśli są przechowywane w lodówce – konserwuje je olej, w którym są zanurzone.

Jak smakuje anchois?

Smak jest bardzo słony, zdecydowanie rybny. Jeśli lubisz wędzone ryby, śledzie, jest spora szansa, że polubisz anchois.

Jak podawać anchois?

Najlepszym sposobem na anchois jest użycie ich w sosie. Ja przepadam za sosem z anchois i kaparami – dzięki niemu najzwyklejsza sałata zielona będzie smakować wyśmienicie. W blogu znajdziesz też przepis na bakłażana w parmezanie, gdzie anchois nadają wyjątkowego smaku całości. No i – last but not least – sałatka cesarska. Nie ma sałatki cesarskiej bez anchois.

Sos z anchois
Sos z anchois
Bakłażan w parmezanie
Bakłażan w parmezanie
Sałatka cesarska
Sałatka cesarska
Sałatka z anchois
Sałatka z anchois
Kuskus z fasolą
Kuskus z fasolą
Makaron z tuńczykiem
Makaron z tuńczykiem
Letnia sałatka
Letnia sałatka