Konto na Facebooku mam od dawna. Jakoś od 2007, 2008? Wtedy nikt jeszcze o tym w Polsce nie wiedział, a ja ograniczałam się do pisania w trzeciej osobie (jak to wtedy było przyjęte) o swoich spostrzeżeniach i grania w Words with Friends z tym trojgiem znajomych, których miałam. A potem wszystko się zmieniło. Jak bezpiecznie używać Facebooka?

Jak bezpiecznie używać Facebooka: quizy

W tej chwili chyba każdy, kto regularnie używa Facebooka (bo są i tacy, którzy konto założyli, wrzucili trzy źle skadrowane zdjęcia i co roku otrzymują 100+ życzeń urodzinowych od ludzi, których nie pamiętają), spotkał się z aplikacjami. Konkurs kulinarny, fotograficzny, gra „w farmę”, no i quizy. Kiedyś więcej było tych absurdalnych – „którą postacią z Klanu jesteś” czy „wręcz którą linijką Coco Jumbo jesteś”. Teraz są quizy o tym, gdzie powinno się naprawdę mieszkać, kto jest naszym najbliższym przyjacielem, kto zagrałby naszą rolę w ekranizacji biografii i tak dalej.

Wspólny mianownik? Większość aplikacji zewnętrznych korzysta z naszych danych. Nie pobiera bezpośrednio hasła do konta, ale pobiera nasze dane – wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, listę znajomych, zainteresowań itd. To są cenne dane statystyczne, które firmy produkujące aplikacje następnie mogą wykorzystywać zgodnie z tym, co zapisały w regulaminie. Tyle tylko, że nie wszyscy czytają regulaminy. Nie wszyscy w ogóle czytają komunikaty pojawiające się na ekranie. A potem „facebook mi wariuje co robić”.

Nie chcę przez to powiedzieć, że nie wolno tego klikać. Po pierwsze, wolno, a po drugie – zakaz i tak nie zadziała. Jeśli już z jakiegoś powodu czujesz chęć klikania takich rzeczy, polecam quizy na Buzzfeedzie – przynajmniej nie udostępniasz całemu światu danych swoich i znajomych.

Jak bezpiecznie używać Facebooka: przejrzyj swoje konto

A co z dotychczasowymi kliknięciami? Przejrzyj aplikacje, które mają dostęp do Twoich danych:

Na komputerze: kliknij trójkąt przy znaku zapytania w prawym górnym rogu strony, wybierz “Ustawienia” a potem po lewej stronie “Aplikacje i strony internetowe”. Skasuj wszystkie aplikacje, których nie rozpoznajesz, wszystkie quizy też. Potem kliknij „Bezpieczeństwo i logowanie” w kolumnie po lewej stronie i wybierz „Gdzie jesteś zalogowany”. Jeśli nie rozpoznajesz urządzeń i programów, które są zalogowane do Facebooka, usuń je a potem dla pewności zmień hasło do Facebooka. Ustaw też koniecznie logowanie dwuetapowe!

Na telefonie: w aplikacji FB wybierz trzy kreski w prawym górnym rogu i przewiń do “Ustawienia i prywatność”. Wybierz “Ustawienia” a potem Aplikacje i strony internetowe”. Skasuj wszystkie aplikacje, których nie rozpoznajesz, wszystkie quizy też. Wyjdź z tego ekranu i kliknij „Bezpieczeństwo i logowanie” a potem wybierz „Gdzie jesteś zalogowany”. Jeśli nie rozpoznajesz urządzeń i programów, które są zalogowane do Facebooka, usuń je a potem dla pewności zmień hasło do Facebooka. Ustaw też koniecznie logowanie dwuetapowe!

A o tym, jak do licha zapamiętać te wszystkie hasła, napiszę innym razem.

Znajdź mnie również na:
RSS
Facebook0
Facebook
YouTube6k
Instagram5k