Marka Louis Vuitton w swojej najnowszej kolekcji Cruise zaprezentowała wyjątkowo drogi model.

Torebka Louis Vuitton widoczna na zdjęciu wykonana jest ze skóry krokodyla. City Steamer, bo tak się nazywa, to bardzo klasyczny model, nawiązujący do dużej torby podróżnej o nazwie Steamer. Tobiasz z Freestyle Voguing nie jest fanem – jego zdaniem, ta torebka to nuda. Jestem skłonna się zgodzić, bo City Steamer jest tak klasyczna pod względem i kształtu, i koloru, że naprawdę trudno ją będzie zapamiętać. Jest wiele innych modeli, które wyglądają podobnie – żeby daleko nie szukać, Birkin Hermes. Zresztą, Birkin też można kupić w wersji z krokodylej skóry. Ceny? Od 30 000 dolarów w górę – znalazłam nawet wersję białą za 125 000 dolarów. Louis Vuitton City Steamer kosztuje 55 500 dolarów.

Ale wracając do City Steamer – nie jest to pierwsza tak wysoko wyceniona torebka Louis Vuitton. Kilka lat temu pojawił się bardzo limitowany model Tribute Patchwork, wykonany z kilkunastu torebek Louis Vuitton z innych kolekcji. Torebek Tribute Patchwork powstało tylko 29 sztuk – 5 trafiło do USA, pozostałe 24 do salonów w innych częściach świata. Jedną miała Beyonce. Wtedy Tribute Patchwork kosztowała 52500 dolarów. Teraz, gdyby ktoś miał ochotę ją kupić, jest do wzięcia na Malleries.com za 31995 dolarów. Wygląda więc na to, że stworzony przez Marca Jacobsa, wysoce limitowany model nie wytrzymał próby czasu i po zaledwie 8 latach od premiery stracił prawie połowę wartości.

torebka louis vuitton tribute patchwork

Charakterystyczna jest też różnica między tymi torebkami. Obie zostały pomyślane jako wyjątkowe, bardzo drogie symbole marki. Pierwszy, powstały jeszcze zanim zaczął się krach na giełdach, to szalony model, do stworzenia którego poświęcono kilkanaście innych torebek marki, luksusowych samych w sobie. Drugi, debiutujący w czasach względnego spokoju, ale też w świecie, gdzie najlepsi kupujący luksusowe dobra pochodzą z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, to zachowawczy, klasyczny model, funkcjonalny na wskroś. Czy wrócą jeszcze wariackie modele?