Sezon grillowy w pełni. Niestety, po części przyjemnej, czyli grillowaniu i jedzeniu, nadchodzi czas na sprzątanie. Zauważyłam, że zasada jest taka – im smaczniejsze marynaty, tym gorzej potem domyć grill. Ja używam grilla elektrycznego, ale podejrzewam, że kratki grilla węglowego czy gazowego brudzą się podobnie. I co wtedy?

Jeśli po grillowaniu Twój grill wygląda podobnie, jak mój powyżej, a nie lubisz aktywnie sprzątać, to mam pewną poradę. Jak to często u mnie bywa, potrzebna będzie soda oczyszczona i trochę czasu. Oto kompletny poradnik:

1. spłukać ciepłą wodą to, co nie jest zapieczone na amen. W przypadku grilla elektrycznego należy uważać, żeby woda nie dostała się do gniazdka zasilającego.

2. wstępnie oczyszczoną powierzchnię grilla posypać sodą oczyszczoną. Nie żałuj sobie – soda nie jest droga, nie jest szkodliwa, ale żeby zadziałała, musi jej być sporo. Rozsypaną sodę skrop lekko wodą (ma być papka, nie zupa). Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

3. po jakichś 2 godzinach spłucz pod ciepłą wodą papkę – do tej pory przeżarła już mniejsze zabrudzenia (u mnie głównie te na płaskiej części płyty). Nie przejmuj się, że nadal nie jest idealnie:

4. powtórz operację z sodą i skrapianiem wodą. Tym razem zostaw grill z sodą na noc:

5. Następnego dnia spłucz sodę pod ciepłą wodą i pozdejmuj zapieczone resztki marynaty. Nie powinno być z tym dużego problemu – wystarczy lekko podważyć, np. drewnianym nożykiem do smarowania pieczywa. Po zdjęciu resztek marynaty, umyj grill gąbką z ciepłą wodą i odrobiną płynu. I już!

Tak wygląda mój grill po myciu. Zaznaczam, nie jest nowy, mam go już kilka lat i wszelkie zarysowania teflonu biorą się z tego, że nie zawsze używałam sody. Zamiast tego tarłam, darłam, niszczyłam kolejne zmywaki oraz własny manicure, utytłałam się i tyle z tego miałam. Oczywiście – można powiedzieć, że trwało to szybciej niż moje leniwe i łatwe czyszczenie grilla, opisane powyżej, ale nie uważam, żeby skutki były lepsze.

Ten i więcej przepisów znajdziesz na blogu kulinarnym http://http://blog.polskiesouthbeach.pl/