Myślisz, że jesteś w ciąży? Masz objawy o tym świadczące – brak miesiączki, tkliwe piersi, częste oddawanie moczu, duże zmęczenie? Rozwiej swoje wątpliwości i wykonaj test ciążowy. Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć. Podajemy trzy najważniejsze fakty!

 

1. Testy ciążowe wykrywają poziom hCG w moczu

Testy ciążowe działają poprzez wykrywanie specyficznego hormonu znanego jako gonadotropina kosmówkowa (hCG), który jest produkowany przez organizm tylko wtedy, gdy jest w ciąży. Hormon ten zaczyna się pojawiać w krwi i moczu już kilka dni po zapłodnieniu, a jego poziom szybko wzrasta w ciągu pierwszych tygodni ciąży. Test ciążowy jest tak zaprojektowany, że reaguje na obecność hCG w moczu.

Ważne jest jednak zrozumienie, że poziom hCG może się różnić między kobietami i nawet między różnymi ciążami tej samej kobiety. Ponadto poziom hCG najpierw wzrasta, a następnie zaczyna stopniowo spadać – w miarę postępu ciąży.

2. Testy ciążowe są dostępne w czterech różnych wersjach

Testy ciążowe kupisz bez recepty w aptekach – sprawdź testy ciążowe w Nowa Farmacja. Choć wszystkie potwierdzają bądź wykluczają ciążę na podstawie próbki moczu, to jednak do wyboru masz kilka wariantów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • testy płytkowe – nazywane też testami kasetkowymi. Początkowo musisz zebrać próbkę moczu do sterylnego pojemniczka, a następnie nabrać kilka kropli moczu dołączoną pipetą i umieścić je w określonym miejsce na płytce. Po upływie kilku minut wynik będzie widoczny na okienku testowym, zazwyczaj jako jedna lub dwie linie;
  • testy strumieniowe – wyjątkowo łatwe w użyciu, ponieważ nie wymagają zbierania próbki moczu. Test ten ma specjalny uchwyt z końcówką, którą należy po prostu umieścić pod strumieniem moczu na kilka sekund. Po określonym przez producenta czasie wynik pojawi się na okienku testowym;
  • testy paskowe – są najtańsze i najprostsze w użyciu. Wystarczy zanurzyć pasek w zebranej próbce moczu i poczekać na linie, które mają się na tym pasku pojawić;
  • testy cyfrowe – najbardziej zaawansowane, ale też i najdroższe ze wszystkich. Wyświetlają wynik w formie cyfrowej na ekranie. Działają podobnie do testu strumieniowego, ale interpretacja wyniku jest prostsza i eliminuje wszelkie niepewności związane z odczytem linii. Niektóre testy cyfrowe mogą również podać szacowany okres trwania ciąży.

Mała uwaga: pamiętaj, by przed użyciem któregokolwiek z zaproponowanych testów ciążowych dokładnie zawsze dokładnie się wczytać w instrukcję obsługi.

3. Czas wykonania testu ciążowego ma znaczenie

Dwa fakty już za nami. Teraz czas na trzeci. Chodzi o nim o to, by uświadomić Cię, jak ważny dla uzyskania najdokładniejszych wyników jest czas wykonania testu ciążowego. Hormon hCG – wykrywany przez test ciążowy – zaczyna się pojawiać w organizmie kobiety po zapłodnieniu i jego poziom szybko wzrasta w ciągu pierwszych tygodni. W związku z tym, wykonanie testu zbyt wcześnie – na przykład zaraz po stosunku – może nie dać dokładnych wyników, ponieważ poziom hCG jest jeszcze zbyt niski do wykrycia.

Zazwyczaj zaleca się sięgnięcie po test ciążowy po dniu, w którym spodziewana jest miesiączka. W tym czasie poziom hCG powinien być na tyle wysoki, że większość testów będzie w stanie go wykryć. Niektóre testy są czulsze i wykrywają nawet bardzo wczesną ciążę, ale sprawdź przed zakupem, co na ten temat pisze producent.

Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie testów ciążowych rano, kiedy mocz jest najbardziej skoncentrowany i poziom hCG może być najwyższy. Zastosowanie się do tych wytycznych może pomóc w uzyskaniu najdokładniejszych i niezawodnych wyników.

Artykuł sponsorowany