Problem suchej skóry głowy niekoniecznie związany jest z AZS, łuszczycą czy też łupieżem. Może występować niezależnie od tych schorzeń i być związany z innymi czynnikami. Warto dowiedzieć się kiedy jeszcze występuje i jak można sobie z nim skutecznie poradzić.
Spis treści
Kiedy może wystąpić problem suchej skóry głowy?
Suchość skóry głowy najczęściej wywołana jest nieodpowiednią pielęgnacją. Można do niej zaliczyć używanie szamponów zawierających zbyt silne detergenty, w związku z czym skóra zaczyna się łuszczyć, ale skórki są drobne, nie tak jak w przypadku łupieżu. Suchość także skóry głowy może występować w przebiegu cukrzycy albo niedoczynności tarczycy. Zwiększone łuszczenie skóry głowy może być też związane u kobiet z mniejszą aktywnością estrogenów. Wpływa na nie też promieniowanie UV. Większa suchość może występować po zabiegach koloryzacji czy rozjaśnianie, zwłaszcza gdy są częste. Problemem może być także używanie agresywnych peelingów czy zbyt częste mycie głowy. Należy też unikać stosowania kosmetyków o działaniu wysuszającym, np. suchych szamponów w przypadku wrażliwej i skłonnej do przesuszenia skóry. Trzeba też ograniczyć stylizację na gorąco.
Jak leczyć suchą skórę głowy?
Sucha skóra głowy jak leczyć tę przypadłość? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Okazuje się, że należy rozpocząć od znalezienia przyczyny. Jeśli można to należy ją wyeliminować albo skorygować działania pielęgnacyjne, tak by nadal nie drażnić skóry głowy. Warto sięgnąć po kosmetyki skoncentrowane zawierające dużą ilość potrzebnych suchej skórze składników, a jednocześnie nieobciążających. Dobrze sprawdzi się szampon i odżywka z proteinami roślinnymi i niacynamidem. Ten ostatni reguluje wydzielanie sebum, normalizuje pracę gruczołów łojowych, a także łagodzi podrażnienia. Wzmacnia włosy i wpływa na ich większą gęstość razem z proteinami. Warto sięgnąć po całą gamę produktów i obok szamponu czy też kąpieli do włosów, zastosować nie tylko odżywkę, ale i maskę do włosów. Ta ostatnia sprawdzi się do stosowania np. dwa razy w tygodniu.
Codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy, na którą warto postawić
Jeżeli skóra głowy ma tendencję do przesuszania się, to należy zadbać o zbilansowaną dietę, a także przebadać się pod kątem chorób związanych z tarczycą, cukrzycy czy zniwelować stres, który także może wpływać negatywnie na zwiększenie łuszczenia się skóry. Podstawą jest wyeliminowanie produktów kosmetycznych, które są drażniące. Nie należy stosować tych zawierających SLS, SLES czy oleje mineralne. Kosmetyki nie powinny w swoim składzie zawierać także alkoholu, który ma działanie wysuszające zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Jeżeli włosy mocno się przetłuszczają, to koniecznie trzeba postawić na lekkie szampony i odżywki do codziennego stosowania. Warto też regularnie, raz w tygodniu wykonywać peelingi skóry głowy. Jednak zamiast wybierać mechaniczne, lepiej postawić na enzymatyczne, choćby na bazie ekstraktu z ananasa czy papai. Takie produkty nie będą dodatkowo podrażniały skóry. Nie można zapominać o stosowaniu kosmetyków termoochronnych, gdy chce się suszyć włosy suszarką czy prostować prostownicą albo kręcić na lokówce. Dobrze sprawdzą się sera do włosów termoochronne. Można też wybrać wodę lamelarną o takich samych właściwościach.
Artykuł sponsorowany
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl