Od jakiegoś czasu w Emiratach wprowadzono podatek VAT. Jak na razie wynosi on 5% i dotyczy tylko części oferowanych produktów, ale jest to istotne dla turystów, bo można przy wyjeździe uzyskać zwrot VAT za zakupy w Dubaju (oraz innych emiratach). Jak to zrobić? Sprawdziłam i już Wam o tym opowiadam.

Zwrot VAT za zakupy w Dubaju: o czym trzeba wiedzieć

Zacznijmy od tego, że aby móc ubiegać się o zwrot VAT za zakupy, musisz powiedzieć o tym przy zakupach, na etapie wystawiania paragonu. Sprzedawca poprosi Cię o paszport (może być ksero, chociaż ja wszędzie chodzę z moim paszportem – jakoś czuję się wtedy bezpieczniej), wpisze dane z paszportu do systemu Planet (który obsługuje zwroty VAT) i naklei na paragonie z tyłu specjalną naklejkę.

Ważna uwaga: dwukrotnie zdarzyło mi się, że mój paszport „nie działał”. Podejrzewam, że to z uwagi na polską literę w moim nazwisku – chociaż pracownik Planet, spytany o to na lotnisku, powiedział, że to nie powinno mieć znaczenia. Ale coś było nie tak i moje zakupy rozliczałam na paszport Marka (który nie ma polskich liter w nazwisku). Gdyby podczas zakupów trafił Ci się taki problem, sugeruję cierpliwe domaganie się naprawienia sytuacji, bo do Dubaju naprawdę przyjeżdżają ludzie z całego świata i na pewno musi być metoda wpisania każdego nazwiska do systemu.

Pamiętaj, że musisz jednorazowo kupić produkty za co najmniej 250 Dhs (dirhamy i złotówki mają podobny kurs, więc można czytać metki jak w Polsce), żeby móc ubiegać się o zwrot VAT. Muszą to też być produkty, które masz przy sobie – więc nie liczą się zakupy spożywcze. Teoretycznie, pracownik punktu może Cię poprosić o pokazanie kupionych dóbr, ale mnie się nic takiego nie zdarzyło.

Zwrot VAT za zakupy w Dubaju: na lotnisku

Poszukaj punktu „planet” oznaczonego logo jak na zdjęciu. Podejdź, wyjaśnij, że chcesz ubiegać się o zwrot VAT za zakupy, podaj paragony, które chcesz rozliczyć oraz paszport. Finalnie możesz liczyć na zwrot 85% zapłaconego podatku. Przy 5% VAT w UAE to nadal nie są oszałamiające kwoty, ale wystarczy na jakiś drobiazg  na duty free i kanapkę w Pret a Manger na lotnisku (bardzo polecam kanapkę z rakami i rukolą, mój stały zakup przy każdym wylocie).

Zwrot VAT można dostać w gotówce albo na kartę płatniczą. Jeśli wybierzesz opcję zwrotu gotówki, możesz ją od ręki wymienić w kantorze z Dhs na coś mniej egzotycznego, np. euro.

Zwrot VAT za zakupy w Dubaju: co warto kupić?

O tym, co warto kupić w Dubaju, piszę w osobnym tekście tutaj, bo kiedy zaczęłam opisywać to tutaj, zrobiło się o wiele za długo. Moim zdaniem nie ma już takich okazji, jak np. 10 lat temu, ale dalej nie wychodzę z pustymi rękami ze sklepów. A jeśli szukasz informacji o wycieczce do Dubaju, kliknij tutaj.