Na co dobra jest zielona herbata? Poza tym, że doskonale gasi pragnienie i nie zawiera kalorii (o ile jej nie dosłodzisz), to jeszcze jest zdrowa. Na co dokładnie?
Spis treści
Zielona herbata poprawia funkcjonowanie mózgu
Jak wiadomo, zawiera kofeinę (tak samo jak kawa, ale w mniejszych ilościach), która stymuluje działanie mózgu. A dokładniej, blokuje wydzielanie adenozyny, wskutek czego zwiększa działanie neuronów i stężenie dopaminy oraz noradrenaliny (źródła: 1 i 2). Mało tego – zielona herbata, w odróżnieniu od kawy, zawiera L-teaninę, aminokwas zmniejszający stres (źródło 3). Innymi słowy, zielona herbata pobudza ale bez tego nieprzyjemnego uczucia, jakie czasem miewamy po wypiciu jednej kawy za dużo, a dodatkowo zmniejsza stres, więc po zielonej herbacie działamy sprawniej, a jednocześnie spokojnie.
Zielona herbata poprawia pamięć
Nie mówię tu tylko o tym, że po kubku zielonej herbaty jesteśmy w stanie przyswoić więcej słówek czy średnią wydobycia węgla brunatnego. Oczywiście, to też jest ważne, ale wyniki badań naukowców z Uniwersytetu z Bazylei wskazują, że zielona herbata wpływa też korzystnie na osoby z uszkodzeniami pamięci, w tym z demencją (źródło 4).
Zielona herbata odchudza
Dzieje się tak, bo zielona herbata przyspiesza spalanie tłuszczu i metabolizm (źródło 5). Niestety, nie jest to działanie potwierdzone u wszystkich, bo niektóre badania wskazują, że na niektórych zielona herbata nie działa odchudzająco – ale żeby się o tym przekonać, można na kilka tygodni włączyć do jadłospisu 2 kubki zielonej herbaty dziennie.
Zielona herbata może obniżać ryzyko zachorowania na różne formy raka
Antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie mogą chronić komórki przed niekontrolowanym podziałem (czyli rakiem). Badania wskazują, że picie zielonej herbaty chroni przed różnymi formami raka, w tym przed tak popularnymi schorzeniami, jak rak piersi, rak prostaty i rak jelita grubego (źródło 6).
Zielona herbata może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na choroby Alzheimera i Parkinsona
W pierwszym punkcie pisałam o tym, że zielona herbata poprawia funkcjonowanie mózgu. Obydwie wyżej wymienione choroby upośledzają działanie mózgu, niszcząc neurony i blokując wydzielanie dopaminy. Badania prowadzone na zwierzętach wskazują, że katechiny zawarte w zielonej herbacie chronią neurony, co może oznaczać zmniejszenie zagrożenia chorobami Alzheimera i Parkinsona (źródło 7).
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl