Gdybym dostawała złotówkę za każdy inspirujący obrazek, jaki widzę na Facebooku, byłabym bardzo bogata. Są obrazki o uczuciach, są takie o pracy, ale najczęściej widuję te o schudnięciu, tzw. thinspiration albo fitspiration. Jest tylko jeden problem. Nie działają. Dlaczego?

Dodajmy, że to, co tu piszę o inspirujących zdjęciach, to nie są moje przemyślenia, tylko wyniki badań naukowych. Badanie opisano w Journal of Experimental Social Psychology. Badacze szukali powiązania między tym, jak myślimy o sobie a tym, czy jesteśmy w stanie rozpoznać, kiedy jesteśmy najedzeni.

Pierwsze badanie objęło 107 uczestników. Dostali oni nisko- lub wysokokaloryczne koktajle mleczne, przebywając w pokoju wyposażonym lub nie w lustro, które pozwalało im obserwować swoją twarz i górną część ciała. Następnie wszyscy uczestnicy dostali serię filmów wideo do oceniania. Podczas tego, mogli zjeść tyle M&Ms, ile chcieli. Okazało się, że uczestnicy, którzy pili koktajle mleczne przed lustrem, częściej niż ci z pokoju bez lustra ignorowali sygnały sytości i zjadali więcej słodyczy. Było to szczególnie wyraźne w grupie, która dostała wysokokaloryczny koktajl.

Drugie badanie objęło 59 studentek (średnia wieku nieco ponad 20 lat). Części z nich polecono ocenić reklamy, w których pojawiały się zdjęcia modelek. Następnie wszystkie studentki dostały niewymagające skupienia zadanie i mogły podczas jego wykonywania zjeść tyle krakersów, ile chciały. Niektóre podeszły do badania przed, inne po obiedzie.

Wnioski z tego badania są zbliżone do wniosków z poprzedniego – uczestniczki, które nie były głodne i którym pokazano zdjęcia modelek, zjadały potem więcej krakersów. Myślenie o wyglądzie – w tym przypadku nawet nie własnym – spowodowało zignorowanie sygnałów sytości organizmu.

Badacze konkludują, że nadmierne skupienie na wyglądzie utrudnia wdrożenie i utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych. A to z kolei może oznaczać, że uderzeniowa dieta skopiowana z artykułu o gwiazdach, mająca na celu zrzucenie rozmiaru czy dwóch albo wyhodowanie sobie kaloryfera jak u dziewczyny ze zdjęcia może nie być szczególnie dobrym pomysłem. O wiele lepiej jest wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe i ich się trzymać, bo za nimi pójdzie zdrowie organizmu i dobry wygląd.GRATIS dostawa i zwrot