Niedoskonałości pojawiające się na twarzy zdecydowanie nie poprawiają naszego samopoczucia. Mogą być też przyczyną kompleksów. Bardzo uciążliwe i bolesne są podskórne pryszcze. Na szczęście są sposoby na skuteczną walkę z nimi. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej.

Czym są podskórne pryszcze i jak się ich pozbyć?

Podskórne pryszcze bywają bolesne i uciążliwe. Na szczęście są niegroźne dla zdrowia. Jak sama nazwa wskazuje pojawiają się pod zewnętrzną warstwą naskórka i mogą mieć różne kształty i różną wielkość. Ujście pryszczy jest zasłonięte przez co nie można się ich pozbyć stosując np. peelingi oczyszczające. Mogą też pojawiać się na twarzy, ale i plecach czy szyi i dekolcie. Przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, ale też zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Pryszcze podskórne mogą oznaczać trądzik, jednak czasami przyczyną ich powstania jest niewłaściwa pielęgnacja, a więc niezmywanie makijażu czy stosowanie zbyt tłustych kremów. Leczenie powinno odbywać się u lekarza dermatologa, który może zalecić kurację retinoidami czy po prostu maść ichtiolową. Czasami konieczne jest jednak wprowadzenie antybiotykoterapii. Można też spróbować domowych sposobów i tutaj bardzo dobrze sprawdza się pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy tylko trzy łyżki sody wymieszać z trzema łyżkami letniej, przegotowanej wody do czasu aż powstanie papkowata masa. Gdy pasta jest gotowa należy ją po prostu nałożyć na zmiany skórne na około 10 minut, a potem zmyć ciepłą wodą. W żadnym wypadku nie można ich wyciskać, gdyż to może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Jak pielęgnować skórę, by zmniejszyć ryzyko powstawania podskórnych pryszczy?

Dzięki właściwej pielęgnacji skóry można zmniejszyć ryzyko powstawania podskórnych pryszczy, ale można też przyspieszyć ich gojenie się. Na pewno należy stosować hipoalergiczny i niekomedogenny żel oczyszczający. W jego składzie nie może znajdować się alkohol, który podrażnia skórę. Natomiast powinien znaleźć się w nim cynk, który ma działanie oczyszczające. Zapobiega też wydzielaniu nadmiernej ilości sebum. Bardzo dobrze na skórę działa też niacynamid, który ma działanie przeciwzapalne. Również normalizuje pracę gruczołów łojowych, a przy tym zapobiega powstawaniu nowych wykwitów. Aby zmniejszyć nadreaktywność skóry polecamy stosowanie wody termalnej. Poza oczyszczeniem twarz należy także tonizować za pomocą kosmetyku, który w swoim składzie ma kwas salicylowy. Właśnie ten kwas oczyszcza pory z zalegającego sebum. Oczywiście tonik powinien mieć też działanie nawilżające, stąd w jego składzie powinien znaleźć się też kwas hialuronowy bądź gliceryna. Na wykwity miejscowo można też stosować kremy, które w swoim składzie mają niacynamid oraz mikrozłuszczający kwas LHA. Nie można jeszcze zapominać o zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Stąd też możemy Wam polecić krem z filtrem SPF 30, który w składzie powinien mieć niacynamid. Bardzo dokładnie zmywajcie też makijaż. Do tego celu stosujcie płyn micelarny, który zawiera micele. Jeżeli zauważycie, że Wasza skóra nadal wydziela bardzo dużo sebum, to w ciągu dnia możecie ją oczyszczać, używając soku z aloesu, którym należy zwilżyć wacik kosmetyczny.

Ważna jest także dieta. Starajcie się odżywiać zdrowo i całkowicie wyeliminować jedzenie typu fast food.

Artykuł sponsorowany