Kiedy byłam na etapie projektowania domu, wiedziałam, że chcę mieć jasną, przestronną łazienkę. Poza tym, cały dom mam biało-szary, dlaczego wprowadzać inny kolor w łazience? Z perspektywy tych kilku lat, muszę powiedzieć, że zrobiłam dobrze. Łazienka jest jasna, zapraszająca, nie zestarzała się. No i mogę kupić ręczniki czy dodatki w każdym kolorze, jeśli zechcę coś zmienić.

Inspiracje jasna łazienka: kafelki i dekory

Moim zdaniem, im prostsza forma, tym mniejsza szansa, że za parę lat Ci się opatrzy. Unikałabym wszelkich kolorowych dekoracji, pasków, kwiatków, wzorów morskich czy graficznych. Jeśli już, to zagraj detalem w rodzaju całej ściany pokrytej wodoodporną tapetą, bo to można bez remontu zmienić, kiedy Ci się znudzi.

U mnie w domu kafelki są bardzo małe i kwadratowe, jednakowe (w wyglądzie) na podłodze i ścianach. Nie upieram się, że to najlepszy pomysł, zwłaszcza że białe fugi przestają być białe, zanim się nimi nacieszysz. Większe kafle to mniejszy wysiłek panów układających je, mniej zwracających uwagę fug, można też nimi optycznie oszukać oko.

Inspiracje jasna łazienka: optyczne triki

Prostokątny format, np. 25×75 cm, ułożony poziomo znacząco zwiększa optycznie szerokość ściany. To sprawdzony trick na wąskie przestrzenie. Natomiast jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem zbyt niskim, można je wyciągnąć w górę, układając płytki w pionie.

Inspiracje jasna łazienka: dodatki

Warto pomyśleć o tym, w jakim stylu ma być łazienka i pod to dobierać dodatki. Znalazłam też kilka dekoracyjnych kafelków, które moim zdaniem mogą stanowić jakiś element dekoracyjny – nie musi być to pasek biegnący przez całą łazienkę, może ułożony z nich kwadrat, prostokąt albo nieregularna figura gdzieś na ścianie nad łazienką lub toaletą? Nie zapomnij o detalach, jak stojak na papier i szczotkę, oświetlenie czy miękkie, chłonące wodę dywaniki łazienkowe. Jeśli jakieś z nich bardzo Ci się spodobają, kup od razu zapas, bo ja w ciągu tych lat, kiedy mieszkamy w naszym domu, już ze trzy razy robiłam polowanie na odpowiednie dywaniki łazienkowe. Brzmi dziwnie, ale tak jest.