Ostatni skok kursu franka podniósł wielu osobom ciśnienie, ale temat kupowania mieszkania jest nadal aktualny. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Co prawda ja nie kupowałam mieszkania, ale dom – myślę jednak, że mam tu sporo do powiedzenia. Zanim znaleźliśmy miejsce, w którym teraz mieszkamy, rozważaliśmy kilka innych możliwości (i domy, i mieszkania), niedawno robiliśmy też przegląd nieruchomości w centrum Warszawy. Przede wszystkim: nie podpisuj niczego w pośpiechu. Zwykle jest tak, że już na widok jednego renderowanego obrazka mamy zaprojektowany cały dom, wiemy, dokąd będziemy chodzić na zakupy i co podamy na pierwszym przyjęciu dla znajomych, ale nie można tak myśleć. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
Spis treści
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: sprawdź okolicę
Jeśli kupujesz gotowe mieszkanie lub dom, sprawdź okolicę. Nie mam tu na myśli spaceru dookoła osiedla, tylko wizytę w urzędzie dzielnicy lub gminy. Dowiedz się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że plan rozbudowy niedużego domku spełznie na niczym, bo plan tego nie uwzględnia – albo okaże się, że teren widoczny z balkonu mieszkania wkrótce zostanie zabudowany przez innego developera. Lepiej to sprawdzić od razu, niż potem wieszać nieładne transparenty na balkonie.
Jeśli kupujesz nieruchomość na nowym osiedlu, dowiedz się, jak wyglądają drogi. Jeśli nie są utwardzone, sprawdź, czy są jakieś plany ich utwardzenia. Może się okazać, że przyda się samochód z napędem na cztery koła oraz kolekcja kaloszy na piesze spacery.
Poznaj okolicę. Ile jest do najbliższego sklepu spożywczego? Czy zrobisz w nim zakupy? Gdzie jest bankomat, poczta, przychodnia, weterynarz i tym podobne miejsca, których rozmieszczenie warto znać? Jak wygląda komunikacja miejska? Koło mnie powstaje nowe osiedle, reklamowane jako lokalizacja tuż przy metrze. Metro faktycznie będzie – ale za jakieś 8 do 10 lat. Może nie warto traktować tego jak karty przetargowej w dyskusji o tym, co wybrać.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: miejsce parkingowe
Kup o jedno więcej miejsce parkingowe, niż w tej chwili masz samochodów. Może z czasem kupisz drugi samochód, a może przyjadą na obiad rodzice. Jeśli nie masz dodatkowego miejsca, Twoi goście będą parkować albo na czyimś miejscu, albo gdzieś na dziko, pół kilometra dalej. Naprawdę im tego życzysz?
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: rozkład mieszkania
Przyjrzyj się rozkładowi mieszkania czy domu, zanim podpiszesz umowę. To, że sama inwestycja wygląda świetnie, nie znaczy, że mieszkanie jest ustawne, a wyburzanie ścian, przenoszenie instalacji i tym podobne poprawki nie tylko podnoszą koszt remontu, ale też mogą wymagać zatrudnienia architekta, żeby całość miała ręce i nogi.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: poczytaj forum
Jeśli kupujesz nieruchomość na istniejącym już osiedlu, poszukaj forum mieszkańców. Czy na forum są skargi na administrację? A może sąsiedzi drą koty między sobą? Zwykle dom czy mieszkanie kupuje się na większość życia. Wybierz miejsce, które jest miłe i dobrze zarządzane, po co Ci stres?
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: sprawdź dewelopera
Prześwietl dewelopera. Zobacz, ile inwestycji zrealizował wcześniej. To jego pierwsza? Sprawdź wszystko dwa razy.
Wybierz rachunek powierniczy. Pieniądze za mieszkanie wpłacane są na rachunek, który pozostaje pod kontrolą banku. Bank przekaże pieniądze deweloperowi, ale dopiero wtedy, gdy zakończone zostaną pewne etapy inwestycji. Deweloper będący pod kontrolą banku nigdy nie upadł.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: księga wieczysta
Sprawdź, czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości. W przypadku nowych mieszkań nie powinno być wątpliwości. Gorzej, gdy kupujemy lokal z rynku wtórnego. W takim przypadku należy sprawdzić w księdze wieczystej, kto jest właścicielem nieruchomości i czy nie jest ona obciążona długami (można to zrobić na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: ekw.ms.gov.pl).
Related posts
3 Comments
Comments are closed.
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl
Sporo tych rzeczy do sprawdzenia. Ale faktycznie do takiego kroku trzeba się solidnie przygotować. Wszak to nie kupno lizaka…
Na tym to polega. Zwykle w Polsce kupuje się mieszkanie czy dom raz na zawsze – więc trzeba się nad tym dobrze zastanowić.
Prawda 🙂