Jak wybrać dobry hotel? Ten temat jest aktualny w zasadzie przez cały rok, bo jeździmy na wakacje nie tylko latem. Podsumowałam moje spostrzeżenia. Mam nadzieję, że się przydadzą i wyjazd będzie udany.

Kiedyś hoteli i pensjonatów było mniej, więcej było za to domów wypoczynkowych – ogromnych, zinstytucjonalizowanych miejsc, gdzie przyjeżdżało się na gotowe. Posiłki były w cenie, rozrywki wieczorne dla dzieci i dorosłych też, można się było zapisać na wycieczkę. Tę rolę przejęły teraz wyjazdy z biurami podróży. Nie jestem ich wielką zwolenniczką, bo uważam, że lepiej mieć jakiś własny wkład w wakacje i spróbować regionalnej kuchni w niedużej restauracji zamiast jeść ziemniaki i kiełbasę w Grecji, ale co kto lubi. Zakładając jednak, że planujesz wakacje na własną rękę, na pewno chcesz wiedzieć, jak wybrać dobry hotel. Z mojego doświadczenia wygląda to tak:

Jak wybrać dobry hotel: potwierdź, że jest takie miejsce

Jakieś 2-3 razy w roku (przed majówką, wakacjami i Bożym Narodzeniem) pojawiają się łzawe historie o tym, jak to ktoś znalazł ofertę w necie, zapłacił zaliczkę albo i całość, spakował rodzinę w samochód, po czym na miejscu okazało się, że pensjonat czy hotel nie mieszczą się pod wskazanym adresem, bo cała strona była tylko ściemą. Jeśli hotel jest na hotels.com, booking.com, tripadvisor.com, to jest OK, ale bardzo uważaj na wszelkie strony, które bardzo dobrze wyglądają, a hotel czy pensjonat nie istnieje w Google. Zresztą Google to też świetny sposób na zweryfikowanie adresu – większe miasta mają Google Street View, na którym możesz sprawdzić, co mieści się pod danym adresem.

Jak wybrać dobry hotel: przyjrzyj się zdjęciom

Nie jest powiedziane, że dostaniesz akurat ten pokój, który widzisz na zdjęciach na stronie internetowej hotelu, ale zwróć uwagę na detale. Czy w pokoju stoi stary telewizor kineskopowy? Jeśli tak, to albo wyposażenie nie było zmieniane od co najmniej dekady, albo na stronie wiszą stare zdjęcia, bo nowych z jakiegoś powodu nie zrobiono. Jedno i drugie to moim zdaniem sygnał ostrzegawczy – jeśli hotel nie chce wydawać pieniędzy na nowy sprzęt ani na nowe zdjęcia, to jakość pobytu też może być niezadowalająca.

Jak wybrać dobry hotel: poczytaj opinie o hotelu

Nie na stronie hotelu, ale na niezależnej stronie, jak choćby TripAdvisor. Ja zwykle pomijam pozytywne i czytam tylko negatywne – w ten sposób sprawdzam, jakie zarzuty się powtarzają. Jeśli lubisz się dobrze wyspać, a jest masa uwag o tym, że w hotelu jest głośno, bo wesela, bo klimatyzacja warczy (albo co gorsza – nie ma jej w ogóle i trzeba spać przy otwartym oknie), to rozważ, czy inny, cichszy hotel nie byłby lepszym miejscem.

Jak wybrać dobry hotel: nie decyduj się od razu

Nie dawaj się zmusić do decyzji na szybko. Nie szkodzi, że widzisz informację, że to ostatni pokój w tej cenie, a w ciągu 5 minut zrobiono już 12 rezerwacji. Sprawdź wszystko dwa razy, zanim klikniesz „rezerwuję”.

Jak wybrać dobry hotel: a jeśli się rozmyślisz?

Skoro już przy tym jesteśmy sprawdź warunki kasowania rezerwacji i opcje płatności.

Jak wybrać dobry hotel: lokalizacja

Dobry hotel to też hotel w dobrym miejscu. Obejrzyj okolicę na mapie – czy łatwo tam dojechać? Czy jest stacja metra albo autobusu, gdybyś zdecydowała się na komunikację miejską? Czy okolica wygląda przyjaźnie? Czy w pobliżu są restauracje, puby, kawiarnie, do których chciałabyś pójść? To dla mnie ważny element wakacji – a najlepszy hotel nie będzie idealny, jeśli w pobliżu niewiele się dzieje i nie ma dokąd iść na obiad.

Jak wybrać dobry hotel: warunki pobytu

Sprawdź, czy hotel przyjmuje zwierzęta i dzieci. Może to być dla Ciebie ważne, jeśli planujesz wakacje z dzieckiem i psem, ale też, jeśli jak ja, nie masz dzieci i nie lubisz styczności z nimi. Najlepszy wyjazd można sobie zepsuć, jeśli okaże się, że pod hotelem czy pensjonatem jest plac zabaw dla dzieci.

A Ty, jakie masz sposoby na to, żeby wybrać dobry hotel? Podziel się nimi w komentarzu. Dzięki!