Bardzo lubię wszelkiego rodzaju rekordy. Największa pizza, najdłuższy szalik, najdroższa torebka – zawsze ciekawi mnie, jak daleko można się posunąć w przygotowaniu czegoś wyjątkowego. Dziś najdroższe buty na świecie.

Najdroższe buty na świecie: z czego są zrobione

Widoczne na zdjęciu buty to projekt marki Jada Dubai. Wykonane są ze złota i brylantów, we współpracy z marką jubilerską Passion Jewellers. Każdy z butów ozdobiony jest 15-karatowym brylantem z przodu i 236 mniejszymi kamieniami ułożonymi naokoło.

Można je oglądać od dziś w dubajskim hotelu Burj Al Arab.

Najdroższe buty na świecie: inne modele marki

Jada Dubai specjalizuje się w butach biżuteryjnych – i to bez żadnego chodzenia na skróty. W ofercie marki są buty z mniejszą liczbą brylantów, z brylantami i złotem, z rubinami. Jeśli ktoś szuka wyjątkowych, robionych na miarę przez jednego szewca (z zacięciem jubilerskim?) od początku do końca, to oferta Jada Dubai na pewno jest tu ciekawym wyborem. Buty można dowolnie personalizować, umieszczając na nich monogram czy ważny dla odbiorcy cytat.

Najdroższe buty na świecie: cena

Te ze złota kosztują 62 miliony złotych. Warianty bardziej przystępne kosztują nawet tysiąc razy mniej. Je także można będzie oglądać na wystawie w hotelu Burj Al Arab.

Najdroższe buty na świecie: o co tu chodzi?

Co prawda nie wiem tego z własnego doświadczenia, ale podejrzewam, że ludzie należący do 1% najbogatszych też czasem chcą kupić komuś albo sobie coś wyjątkowego. Jasne, można kupić książkę i poprosić autora o dedykację, ale to nie jest jedyny pomysł. Buty za kilkanaście milionów dolarów to raczej sposób na promocję marki niż faktyczny element oferty. A co do butów za kilkanaście tysięcy dolarów: jedni lubią biżuterię, inni – buty, jeszcze inni – jedno i drugie. Nie zaperzam się, jak bywalcy nieistniejącego już serwisu LuxLux „ile to można za to dzieci wykarmić”, bo każdy sam podejmuje decyzje o tym, na co wydaje pieniądze, a drogie (czy najdroższe) buty nie oznaczają, że nie wspiera się fundacji charytatywnych.

Mam nadzieję, że buty będą jeszcze na wystawie, kiedy będę w Dubaju. Chętnie zobaczę je na żywo! A Ty, miałabyś ochotę je zobaczyć? A może w ogóle chcesz jechać na wycieczkę do Dubaju? Polecam mój poradnik: wycieczka do Dubaju – co trzeba wiedzieć.