Plotki krążyły od kilku dni, aż wreszcie we wtorek, 25 września 2018 roku, dowiedzieliśmy się oficjalnie: Michael Kors kupił Versace. Co to znaczy dla obu marek?

Michael Kors kupił Versace: wyjaśnienie

Zacznijmy od tego, że to nie jest tak, że jedna marka kupiła drugą. To holding o nazwie Michael Kors Holdings kupił markę Versace. Nie projektant osobiście. Przy tej okazji holding zmienił nazwę na Capri Holdings Limited. Cena, jaką holding zapłacił Versace, to 2,12 miliarda dolarów.

Michael Kors kupił Versace: co dalej z Versace

W zasadzie nawet kiedy piszę, że holding kupił Versace, to jest to spore uproszczenie, bo rodzina Versace staje się udziałowcami Capri Holdings Limited. To nie jest kupowanie marchewki, tylko bardziej skomplikowana transakcja. Ale to, co istotne dla fanów marki, to fakt, że Donatella nadal będzie dyrektor kreatywną marki Versace.

Poza tym, to nie pierwsze takie przejęcie – w zeszłym roku Michael Kors Holding kupił markę Jimmy Choo. Z perspektywy czasu, nie zauważam większych różnic w ofercie ani rozcieńczania marki przez wprowadzanie linii bardziej przystępnej cenowo, linii zegarków, apaszek etc. – a z tego słynie Kors. Inaczej nikt by w Polsce nie marzył o torebkach Michael Kors na taką skalę – większość z tych popularnych to tańsza linia MICHAEL Michael Kors.

Pamiętajmy, że Versace już ma tańsze linie, Versus i Versace Jeans. Torebki Versace Jeans można bez trudu kupić w Polsce, kosztują kilkaset złotych.