W moim niedawnym teście MINI opowiadałam o tym, że MINI ma własną aplikację mobilną. Tym razem testuję MINI Connected bardziej intensywnie. Po co komu aplikacja w telefonie, łącząca się z samochodem? Zapraszam na mój test.

MINI Connected test: instalacja

Instalacja jest banalna. Wystarczy pobrać aplikację Connected MINI ze sklepu z aplikacjami, założyć konto, a potem podać ostatnie 7 znaków z numeru VIN. Po chwili aplikacja jest gotowa do działania.

MINI Connected test: dane o samochodzie

W przypadku samochodów z konwencjonalnym napędem dane o zasięgu nie są szczególnie wrażliwe, bo stacji benzynowych zwykle jest po drodze sporo. Ale jeśli masz elektryczny samochód, chcesz wiedzieć dokładnie, ile kilometrów możesz przejechać. Tutaj dowiesz się też, czy nie trzeba dopompować opon albo czy nie zbliża się kolejny przegląd.

Ale to wszystko nic, bo są też funkcje, które pozwalają coś zrobić z samochodem z daleka. Można go zamknąć, jeśli zapomniałaś zrobić tego od razu. Można go też otworzyć. Można też uruchomić światła lub klakson – jeśli nie pamiętasz, gdzie auto stoi na dużym parkingu, to się przyda.

Co więcej, aplikacja pokaże Ci lokalizację samochodu na mapie – jeśli więc parkujesz w obcym mieście i masz kłopot z trafieniem, wystarczy kliknąć lokalizację. Nawigacja w telefonie sama Cię poprowadzi na miejsce.

MINI Connected test: komfort

Trochę ostatnio gorąco, prawda? Wsiadanie do rozgrzanego samochodu nie jest przyjemne. Dlatego możesz włączyć wentylację na jakiś czas przed odjazdem. Jeśli wiesz, ile dokładnie potrwa spotkanie czy wizyta u lekarza, możesz zaplanować włączenie się wentylacji o określonej godzinie.

MINI Connected test: planowanie podróży

Jeśli korzystasz z kalendarza w telefonie, zobaczysz swoje planowane spotkania w aplikacji. Co to daje? MINI ma teraz dane o natężeniu ruchu, więc aplikacja ocenia na bieżąco, ile czasu jest potrzebne na dotarcie do celu. Z poziomu aplikacji możesz też wysłać powiadomienie o tym, kiedy trafisz na miejsce do dowolnej osoby na liście kontaktów, w dowolny sposób. Jeśli bardzo chcesz, możesz też napisać o tym na Facebooku czy Twitterze.

MINI Connected test: parkowanie i tankowanie

Niestety, aplikacja nie pokaże Ci jeszcze widoku satelitarnego ulic z wolnymi miejscami parkingowymi, ale za to powie, gdzie w pobliżu jest najbliższy dostępny parking. Jeśli zdarzyło Ci się bezskutecznie krążyć po Centrum Warszawy, np. w okolicy ulicy Zgoda czy Szpitalnej, to dowiesz się, że jest na przykład parking w Hotelu Gromada. I nie sfotografuje Cię Kuras, jak będziesz parkować na nielegalu.

Na pewno znasz kilka stacji benzynowych na trasie, którą regularnie pokonujesz, ale w obcym mieście trudno czasem wypatrzeć znaki kierujące na stację – co innego na kebaba, manicure hybrydowy i do apteki. Podobnie jak parkingi, aplikacja Connected MINI pokazuje najbliższe stacje benzynowe oraz stacje ładowania samochodów elektrycznych. W przypadku tych ostatnich, dowiadujesz się też, jakiego rodzaju złącza są dostępne.

MINI Connected test: stałe trasy

Aplikacja sama uczy się, dokąd jeździsz najczęściej. Można jednym ruchem uruchomić prowadzenie do domu, do ulubionej restauracji czy dokądkolwiek. To niby niewiele, ale te parę minut oszczędności to sporo czasu, kiedy pomyślisz, ile go oszczędzasz w ciągu roku.

MINI Connected test: FindMate

To jest FindMate. Pamiętasz te breloczki do kluczy, które ćwierkały, jak się zaklaskało albo zagwizdało? To jest coś podobnego, tylko bardziej nowoczesne. No i nie trzeba klaskać ani gwizdać. Możesz przyczepić Find Mate do torby z laptopem, do kluczy od domu, do walizki – tak, żeby zawsze wiedzieć, gdzie jest.

Z drugiej strony, jeśli nie możesz znaleźć telefonu, a masz Find Mate w torebce, możesz nacisnąć go, żeby uruchomić powiadomienie dźwiękowe w telefonie.

MINI Connected test: podsumowanie

Jeśli myślisz o tym, ile danych udostępniasz, korzystając z takiej aplikacji, pozwól, że Cię uspokoję. Udostępniasz te dane i tak, po prostu dlatego, że masz telefon i w miarę nowoczesny samochód. Równie dobrze możesz skorzystać z tych technologii dla własnej wygody.