Jest jedna zasada dotycząca zakupów przez internet: jeśli cena jest za dobra, żeby była prawdziwa, to pewnie produkt oferowany przez sklep czy na aukcji to podróbka. Dziś omówię podróbki pędzli Real Techniques.

Podróbki pędzli Real Techniques – kto to kupuje?

O ile jestem skłonna zrozumieć, że jest ileś osób (codziennie odbieram kilkanaście maili z pytaniem o oryginalność), które nie mają rozeznania, co jest czym, ale chcą mieć buty, okulary czy perfumy określonej marki, to blogerki urodowe moim zdaniem powinny być mniej naiwne.

Nie oglądam często jutubów, więc linki do tych filmów ktoś mi przesłał. Z pytaniem, czy nie jest pewnym nadużyciem ze strony vlogerek tam występujących promowanie podróbek pędzli Real Techniques. Na to pytanie nie odpowiem, bo nie jestem zbiorowym sumieniem narodu, ale nietrudno ustalić, że:

1. zarówno Szusz, jak i StylizacjeTV zrobiły zakupy w „chińskim sklepie”
2. co najmniej jeden ze sklepów oferuje podróbki, np. Urban Decay Primer Potion za 3 dolary czy Too Faced Chocolate Bar za 5 dolarów:

podrobki urban decay

 

podrobki too faced

Podróbki pędzli Real Techniques – jak rozpoznać?

Mimo że pędzle opisywane przez Szusz i StylizacjeTV nie są opisane na stronach nazwą marki, to jednak na opakowaniach pokazywanych przez dziewczyny widać oznaczenia. Poza tym, StylizacjeTV jednoznacznie mówi, że to są te same pędzle, „prosto od producenta”, a Szusz podkreśla, że to oryginały, bo oryginały (które dostała od producenta) też są produkowane w Chinach.

Problem w tym, że to, że zgadza się kraj produkcji, nie oznacza automatycznie, że mamy do czynienia z oryginałem. Poza tym, wpisanie dowolnego kraju produkcji na podróbce nie jest żadnym problemem – podobnie, jak nie jest użycie znaku towarowego (patrz zdjęcia powyżej).

Podróbki pędzli Real Techniques – lista sklepów

Kolejna rzecz – na stronie Real Techniques można znaleźć listę sklepów oferujących pędzle tej marki, także sklepów internetowych. Nie pojawia się tam adres sklepu, do którego linkuje StylizacjeTV. A przecież gdyby był to licencjonowany sklep, na pewno zostałby wymieniony, prawda?

Kolejna rzecz to zawartość tych „identycznych” zestawów. StylizacjeTV opowiada o zestawie Real Techniques Travel Essentials i wymienia jako drugi pędzel o nazwie deluxe crease brush. Tyle tylko, że on nie jest częścią zestawu Travel Essentials, a zestawu Starter Set, co można bez trudu sprawdzić na stronie Real Techniques. Z kolei Szusz, opowiadając o tym samym zestawie, mówi o pędzlu do oczu „taki po prostu, nie ma nazwy”. Myślę, że wszystkie oryginalne pędzle Real Techniques mają oznaczenia nazwy – w blogu Love For Lacquer można znaleźć zdjęcia pędzli z tego zestawu. Każdy jest oznaczony i pędzel do oczu to domed shadow brush, żaden inny.

Podróbki pędzli Real Techniques – ceny

Najgorsza rzecz? Najdroższy komplet tych pędzli kosztuje poniżej 100 zł. Pojedyncze pędzle Real Techniques można kupić już za 27 zł. Jasne, zakupy w „chińskim sklepiku” wyjdą taniej (o ile nie doliczą Ci cła), ale skąd masz pewność, że podróbki nie tylko wyglądają (z grubsza) jak oryginały, ale też są z tych samych materiałów, a nie z odpadów?