Codziennie, czy raz na dwa dni? A może dopiero kiedy włosy „dadzą znać”? Teorii o tym, jak często myć włosy, jest wiele. Przez długi czas, kiedy miałam naturalne, niefarbowane włosy do połowy pleców, myłam je co drugi dzień tylko, jeśli drugiego dnia planowałam rozrywki typu sprzątanie. Potem obcięłam połowę długości, włosy ufarbowałam (rozjaśniając) i okazało się, że lekko przesuszone tym włosy wytrzymują spokojnie 2 dni bez uszczerbku na urodzie. Nie chciałabym tu jednak robić z siebie specjalistki od wszystkiego (jestem zaledwie specjalistką od ładnych rzeczy), więc poprosiłam o pomoc Agnieszkę Płusę, stylistkę fryzur.

Jak często myć włosy?

Tak naprawdę nie ma jednej zasady. Częstotliwość mycia włosów jest kwestią indywidualną dla każdej z nas i zależy od wielu czynników, takich jak: tryb życia, aktywność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy, a nawet sposobu pielęgnacji włosów. Warto pamiętać, że zbyt duża ilość nakładanych produktów może nadmiernie obciążać nasze włosy, prowadząc do ich szybszego przetłuszczania.

Jak często myć włosy: suche szampony

Suche szampony powinny stanowić jedynie dodatek do codziennej pielęgnacji, ponieważ ich nadmierne stosowanie może wysuszać skórę głowy i uszkadzać strukturę włosa. Dlatego zanim zdecydujemy się na zastosowanie takiego kosmetyku, warto zapoznać się z instrukcją, zawartą na opakowaniu. Co więcej, warto pamiętać, że po zastosowaniu suchego szamponu należy dokładnie wypłukać skórę głowy i starannie nawilżyć włosy.

Jak często myć włosy: włosy po rozjaśnianiu

Włosy rozjaśniane często stają się bardziej suche – zauważyłam to u siebie, kiedy w salonie zrobiono mi ombre. Czy to znaczy, że można je myć rzadziej?

Tak, rozjaśnienie wysusza włosy, dlatego po tak intensywnych zabiegach zalecane jest ich intensywne nawilżenie. Aby utrzymać włosy w dobrej kondycji, należy dbać o regularną pielęgnację, która zapewnia właściwe odżywienie i nawilżenie naszych kosmyków.

Najlepsze szampony do włosów to te, które służą nam dobrze – nie ma sensu wybierać najdroższych, ale warto spróbować kilku wariantów, zanim znajdziemy ten ulubiony.

Jak często myć włosy: suszenie bez suszarki

Co z moją ulubioną metodą – czyli suszeniem naturalnym? Myję włosy rano, spryskuję je sprayem z solą i czekam, aż same wyschną. Czy jest jakiś minus tej metody?

Naturalne suszenie włosów to zdrowa metoda. Jednak warto pamiętać, że w trakcie regularnego mycia, włosy powinny zostać dokładnie oczyszczone, a następnie właściwie nawilżone. Niestety nieodpowiednia pielęgnacja, w połączeniu z naturalnym procesem wysychania może w konsekwencji prowadzić do uszkodzenia struktury włosa sprawiając, że nasze kosmyki staną się suche i matowe.

Najlepsze kosmetyki do włosów (według mnie)