Oparzenia słoneczne mogą pojawić się zarówno po dniu spędzonym na plaży, jak i zabawie z dzieckiem w przydomowym ogrodzie. Bywają naprawdę bolesne, mocno podrażniają skórę i mogą długo się goić, zwłaszcza bez odpowiedniej pielęgnacji. Jak łagodzić oparzenia słoneczne, by skóra jak najszybciej się zregenerowała? Pamiętaj, że niewłaściwe obchodzenie się z oparzeniami może przedłużać czas gojenia!
Spis treści
Przede wszystkim unikaj oparzeń – używaj kremów z filtrem UV
Jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przede wszystkim unikaj oparzeń słonecznych. Jest na to jeden prosty i skuteczny sposób, mianowicie kosmetyki z filtrem UV. Warto także unikać letniego słońca w południe, kiedy jest najsilniejsze i nie opalać się przez kilka godzin jednego dnia.
Wśród kosmetyków z filtrem znajdziesz zarówno lekkie kremy idealne do aplikacji pod codzienny makijaż, jak i gęstsze preparaty na mocno nasłonecznioną plażę. Korzystaj z nich nie tylko podczas wakacji – najwięcej słońca dociera do skóry na co dzień, choćby podczas spacerów. Aplikuj na skórę kosmetyki ochronne zawsze, kiedy wiesz, że spędzisz na słońcu więcej niż 30 minut. Jeśli będziesz przebywać na słońcu dłużej niż 2 godziny, po tym czasie nałóż na skórę kolejną warstwę kosmetyku z filtrem.
Łagodzenie oparzeń na zaczerwienionej i łuszczącej się skórze
Oparzenia słoneczne objawiające się zaczerwienieniem skóry są bolesne, a często także powodują uczucie świądu i pieczenia. W ciągu kilku dni od ich powstania z powierzchni oparzonej skóry zejdzie martwy naskórek, odsłaniając wrażliwsze tkanki. Kiedy tylko zauważysz, że Twoja skóra czerwieni się i swędzi, jak najszybciej zejdź ze słońca, by tego uniknąć.
Jeśli na Twojej skórze pojawią się oparzenia słoneczne, zanim nałożysz na nią łagodzący preparat, dokładnie ją umyj. Po kąpieli osusz skórę ręcznikiem i miejscowo zastosuj kosmetyk ze składnikami działającymi łagodząco jak pantenol albo alantoina. Możesz nakładać takie preparaty na oparzone miejsce ciała kilka razy dziennie, łagodząc w ten sposób swędzenie i ból, a także pobudzając skórę do szybszej regeneracji.
Kiedy Twoja skóra zacznie się łuszczyć, nie odrywaj fragmentów martwego naskórka. Unikaj narażania wrażliwej partii skóry na silne słońce i korzystaj z kosmetyków o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym dla szybszego gojenia się rany.
Jak łagodzić oparzenia z pęcherzami?
Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, jest to oparzenie II stopnia, w którym uszkodzone zostały głębsze partie skóry. W takiej sytuacji przede wszystkim szybko schłodź nagrzane partie ciała chłodną wodą. Nie powinna być ona zbyt zimna, ponieważ bardzo niska temperatura pomimo początkowej ulgi w bólu ostatecznie może nasilać odczuwany dyskomfort.
Pamiętaj, by nigdy nie przekłuwać pęcherzy pojawiających się w miejscu oparzenia. W ten sposób wydłużysz proces gojenia się rany, a w najgorszym wypadku nadkazisz skórę, co może doprowadzić do zmian bakteryjnych.
Kilka razy dziennie nakładaj na oparzoną skórę preparaty łagodzące z zawartością pantenolu, aloesu albo alantoiny. Dopóki oparzenie słoneczne się nie zagoi, unikaj olejków do skóry i innych kosmetyków o tłustej konsystencji. Uważaj również na wystawianie miejsca oparzenia na słońce, ponieważ do czasu pełnego zagojenia skóra jest szczególnie wrażliwa na kolejne podrażnienia.
Jeśli oparzenia słoneczne są obszerne i występuje na nich wiele dużych pęcherzy lub mniejsze oparzenie pomimo użycia właściwych kosmetyków trudno się goi, warto zasięgnąć porady lekarza. W poważnych przypadkach lekarz może zdecydować o zastosowaniu specjalnych opatrunków medycznych.
Artykuł sponsorowany
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl