Nie mogę powiedzieć, żeby zdziwiły mnie kolory roku 2021 wybrane przez Pantone. Szary to bezpieczny kolor, w sam raz do domu – trochę nowoczesnego, ale przytulnego, bo ostatnie miesiące pokazały nam dobitnie, że nie ma to jak w domu i trzeba to wnętrze mieć takie, żeby nam było w nim dobrze. Żółty (którego nie lubię) rozświetla wnętrze, sprawia, że wygląda, jakby za oknem było słonecznie, a to nastraja optymistycznie. Bardzo oczywiste wybory na te czasy. Ale czy kolory roku 2021 Pantone to dobry pomysł w domu?

Kolory roku 2021 Pantone – szara baza

kolory roku 2021 pantone

 

Moim zdaniem szary to doskonała baza, bo pasuje do wszystkiego. Inaczej niż np. ciepłe odcienie drewna, beżu, brązu – z nimi nie wszystko da się strawnie połączyć, a w dodatku masywne meble łączące skórę z drewnem (patrzę na Was, meble holenderskie) dobrze sprawdzają się tylko w naprawdę przestronnych wnętrzach. Inaczej zawsze jesteś o krok od zagracenia przestrzeni. Nie mam nic przeciwko gratom jako takim, ale wtedy trudniej się poruszać po salonie czy sypialni, trudniej ją sprzątać, Roomba wlezie tam, gdzie nie powinna i tylko się człowiek zirytuje.

Szare meble można zestawiać dowolnie – nie muszą być wszystkie w tym samym odcieniu. Kupowanie zestawów wypoczynkowych nie jest już jedyną metodą na meblowanie domu.

kolory roku 2021 pantone

Żółte akcenty w szarym wnętrzu

Najprościej i najtaniej jest kupić kilka ozdobnych poduszek, koc do przerzucenia przez fotel, paterę na owoce czy świecznik. To też sposób na oswojenie się z nowym kolorem – jeśli Ci się nie spodoba, spakuj wszystkie akcesoria do kartonu, opisz go i schowaj do szafy, na pawlacz czy do garażu.

Czy kupować sztukę pod kolor do salonu?

kolory roku 2021 pantoneZdjęcie: https://www.westwingnow.pl/n/pantone-colors-of-the-year-2021/

Jest kilka metod podejścia do sztuki. Można snobować się na znawczynię i wybierać obrazy (grafiki, plakaty etc.) w jednym stylu, wielbić jednego czy dwóch twórców i zbierać na ich dzieła, można lubić klasykę i kupić sobie reprodukcję czegoś łatwo rozpoznawalnego. Albo tryptyk z kotami z Allegro. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby to, co powiesisz na ścianie, cieszyło Twoje oko. U nas na przykład wisi bardzo duży obraz, którego dominująca barwa to czerwień, bo w tym kolorze mam część wnętrza domu. Gdybym miała sobie kupić inkografię Dwurnika do salonu, to też szukałabym takiego wariantu, gdzie będzie przewaga czerwonego. Ale już w innym pokoju mogę mieć inne kolory.

Kolory roku 2021 Pantone w kuchni i jadalni

ZdZZd

Zdjęcie: https://www.westwingnow.pl/n/pantone-colors-of-the-year-2021/

Garnki, gadżety kuchenne, elementy zastawy łatwo dopasować do tego, co jest aktualnie modne. Pewnie wszyscy kupowali dodatki z monsterą i flamingami, miętowe miseczki i kubki czy różowe złoto. O ile rzeczy takie, jak garnki Le Creuset czy Staub to inwestycja i warto wybrać taki kolor, jaki naprawdę się lubi, a nie jaki jest modny tylko w tym sezonie, to już drobiazgi typu czajnik, deska do krojenia, obieraczka czy dzbanek na wodę można dobierać dowolnie.

kolory roku 2021 pantone

 

Zdjęcia ilustracyjne: WestwingNow