Lata 50. i 60. XX wieku, mimo że naznaczone trudnościami (nie tylko) w dziedzinie zakupów, to też złoty okres dobrego wzornictwa – zarazem funkcjonalnego i przykuwającego wzrok. Lubimy elementy wystroju wnętrz nawiązujące do tych czasów, tropimy zestawy sztućców czy porcelany z tamtych lat, snobujemy się na ceramikę Drosta. I słusznie, warto otaczać się pięknymi przedmiotami – to jedna z przyjemności życia.

Łazienka w stylu retro to też ciekawy kierunek. Co prawda większość z nas pamięta pewnie te same siermiężne kafelki i plastikowe zestawy składające się z półki, lustra i kubka, ale jeśli cofniemy się w czasie kilkadziesiąt lat wcześniej, to zobaczymy ciekawe, geometryczne wzory i nieduże, efektowne płytki.

Zdjęcia poniżej to projekty marki Cersanit – moim zdaniem bardzo udane. W mniejszych łazienkach można tego rodzaju kolorowymi płytkami w geometryczne wzory zaakcentować jedną ścianę, żeby uniknąć przytłoczenia. Wzorzyste płytki pojawiają się na ścianach wokół wanny, mogą też zdobić w ciekawy sposób przestrzeń z lustrem nad umywalką. Modne są wzory tworzące złudzenia optyczne, np. figury geometryczne (stożki, trójkąty, sześciany) w odcieniach szarości wywołują wrażenie trójwymiarowości.

Do łazienki w stylu retro pasują zarówno tradycyjne umywalki oraz kompakty stojące, jak i nowoczesne sprzęty podwieszane. Wannę można obudować płytkami, uzupełniając wzór ciekawym motywem geometrycznym. Kreując klimat retro, warto też dobrać odpowiednie oświetlenie – stylowe kinkiety obok lustra czy eleganckie plafony. Pasującym dodatkiem będzie też drabinka w roli półki na łazienkowe akcesoria.