Zakopane może i jest nadal zimową stolicą Polski, ale jeśli chodzi o jedzenie, wybór był dotąd ograniczony. Restauracje skupiały się na kontynuowaniu ludowej spuścizny, oferując w karcie zawiesiste zupy, mocno doprawione mięsa w gęstych sosach i mocne alkohole. Teraz to się zmieniło, bo jest Góralska Tradycja.

Chociaż na pozór to kolejna restauracja w stylu ludowym, to jednak trzeba zauważyć, że Góralska Tradycja jest o wiele bardziej dopracowana wizualnie. Piękne, wysokie, jasne pomieszczenia, sztuka ludowa na ścianach, białe, haftowane w typowo góralskie wzory zasłony, rzeźbione krzesła i inne meble, ręcznie kute detale – dzięki temu wnętrze robi o wiele większe wrażenie na gościach. Tu nie ma miejsca na masówkę, bo wszystko jest przemyślane w najmniejszym detalu. Jeśli chce się dobrze zjeść w Zakopanem i w dodatku w pięknych wnętrzach – to jest to miejsce.

A co w karcie? Podczas uroczystej inauguracyjnej kolacji miałam okazję spróbować wielu specjałów, zarówno przekąsek na zimno, jak i dań na ciepło. Jest oczywiście grillowany oscypek, ale zamiast panierowanego kawałka sera dostajemy danie o wiele bardziej wykwintne, nie tylko dzięki obecności szparagów, które zaskakująco dobrze pasują do słonego sera. Zupa bryndzowa, którą jadłam, to prawdziwa poezja smaku i dowód na to, że szef kuchni, Dariusz Siciarz, potrafi kreatywnie podchodzić do kulinarnego dziedzictwa Podhala. Są też inne lokalne specjały, jak rydze, kwaśnica czy golonko, ale zarówno sposób przyrządzenia, jak i podania jest o wiele ciekawszy niż w typowych restauracjach w Zakopanem. Góralska Tradycja to także cukiernia – i z tego, co słyszałam, ciastka i desery nie mają sobie równych.

Jak pisałam na wstępie, do niedawna Zakopane nie oferowało wiele wielbicielom bardziej wyrafinowanej kuchni. Góralska Tradycja to miejsce, które pokazuje, że nie ma nic złego w prostych daniach, ale muszą być one przygotowane bez chodzenia na skróty. Dla zwolenników frykasów jest wiele dań w karcie, zachwyca też karta win, więc myślę, że Góralska Tradycja stanie się adresem znanym wszystkim, którzy chcą dobrze zjeść w Zakopanem.

GÓRALSKA TRADYCJA

Krupówki 29, 34-500 Zakopane

Tel. +48 18 200 03 74

Tel. kom. + 48 608 668 118

gt@bachleda.pl

http://www.goralskatradycja.pl/

https://www.facebook.com/GoralskaTradycja