Dania jednogarnkowe są super, ale można też zrobić danie jednobrytfannowe. Czyli: wszystkie składniki na brytfannę, brytfanna do piekarnika, gotowe. Najwyżej jeszcze jakaś sałata na boku. Kurczak pieczony z koprem włoskim i ziemniakami to, jak zwykle u mnie ostatnio, wypadkowa iluś tam przepisów, iluś tam pomysłów własnych i zawartości lodówki (w oryginalnym przepisie były nawet 3 rodzaje musztardy, ale nie przesadzajmy, nie trzeba aż tak).
W zasadzie zaczęło się od fenkułu, czyli kopru włoskiego. Kupiłam go z myślą o innym daniu, ale w końcu go nie zrobiłam, a fenkuł nie mógł czekać w nieskończoność. A co wyszło?
Spis treści
Kurczak pieczony z koprem włoskim i ziemniakami: składniki
- 3-4 sztuki kopru włoskiego (fenkułu), ok. 500 g
- ok. 500-600 g ziemniaków
- 1 kg kurczaka (ze skórą i z kością, np. uda)
- koperek (tyle, żeby wyszło jakieś 5 łyżek posiekanego) * (zajrzyj do uwag)
- 100 ml oliwy
- 2 łyżki musztardy słodszej (sarepska, kremska, ew. miodowa Dijon)
- 2 łyżki musztardy ostrzejszej (Dijon, ew. musztarda francuska ziarnista)
- sok z 1/2 cytryny
- sól
- pieprz
Kurczak pieczony z koprem włoskim i ziemniakami: przepis
Rozgrzej piekarnik na 200C, grzanie góra + dół.
Umyj ziemniaki, pokrój w plasterki, wrzuć na brytfannę, gdzie będziesz wszystko piec.
Pokrój w plasterki koper włoski, dodaj do brytfanny.
W naczyniu wymieszaj posiekany koperek, oliwę, musztardę (oba rodzaje, jeśli używasz) i sok z cytryny. Połowę powstałego sosu wlej do brytfanny, dobrze całość wymieszaj (z czasem nauczyłam się, że najwygodniej zrobić to rękoma).
Kurczaka natrzyj solą i pieprzem, ułóż na warzywach w brytfannie, rozprowadź na wierzchu resztę marynaty.
Piecz około godziny – może być tak, że po ok. 40-45 minutach dobrze będzie przestawić całość na dolną półkę, żeby warzywa uzyskały odpowiednią konsystecję, ale kurczak się na przypalił.
Podawaj na ciepło.
Kurczak pieczony z koprem włoskim i ziemniakami: uwagi
Koper włoski czyli fenkuł można też kupić z nacią – jeśli masz tak, to użyj tej naci.
Czy może być filet z kurczaka?
Teoretycznie tak, ale nie jestem fanką tego rozwiązania. Tutaj powinno być mięso ze skórą, żeby ładnie się przyrumieniło i z kością, bo to oznacza ciemne mięso, które ma więcej smaku. Filet będzie suchy i bez wyrazu – chyba, że upieczesz go osobno, pod przykryciem, ale to dodawanie sobie pracy.
Ile porcji z tego wychodzi?
Ja, dla uproszczenia, przyjęłam 1 kawałek mięsa na porcję. Czyli u mnie jest to 7 bardzo sutych porcji. Jeśli użyjesz całego kurczaka, pociętego nożycami na kawałki, potnij go tak, żeby też jeden kawałek odpowiadał jednej porcji. Jeśli masz np. ćwiartki z kurczaka (czyli nogę i udo / biodro), to albo zrób z tego większe porcje (sama najlepiej wiesz, ile jadasz Ty i Twoi współmieszkańcy), albo podziel mięso przed obróbką.
Czym zastąpić koper włoski?
Tak z głowy, możesz na pewno dać mieszankę cebuli i jabłek, tylko wtedy wyjdzie coś bardziej jak to:
Myślę, że od biedy można byłoby też zrobić mieszankę cukinia + cebula, ewentualnie pieczarki + cebula. Chociaż w przypadku pieczarek obawiam się, że może wyjść mamałyja, więc lepiej byłoby je podsmażyć na złoto i każdy ze składników obrobić termicznie osobno.
Czym zastąpić musztardę?
Nie da się. Cokolwiek innego zmieni kompletnie charakterystykę dania. Ale jeśli nie masz musztardy Dijon, musztardy ziarnistej czy innej, to użyj jednego rodzaju. Im prostszy skład, tym lepiej – wiem, że są najróżniejsze musztardy z dodatkami – figowa, jalapeno, ale tutaj chyba najlepiej wyjdzie Dijon.
Jakie warzywa do tego podać?
O ile zwykle pomidory pasują mi do wszystkiego, to tutaj kompletnie nie. A jednocześnie całe danie jest raczej delikatne i tłustawe, więc warto przeciąć czymś ten smak. Jak tak teraz myślę, ogórek kiszony, ale taki dobry, domowy, nie kupny-słony, może być tu dobrym wyjściem, albo ogórek małosolny, jeśli jest na nie sezon i właśnie je masz.
Ja podałam do tego sałatę z prostym winegretem (posiekana szalotka, ocet z białego wina, oliwa, sól + pieprz, musztarda Dijon), ale spróbuję na pewno ogórków.
Zaczyna się sezon na kiszoną kapustę – ona też tu będzie dobrze pasować. Tak samo marynowane gruszki czy śliwki.
Jak to podgrzewać na drugi (i kolejny) dzień?
Jeśli masz czas i ochotę, rozgrzej piekarnik do 150C, przerzuć porcję do niedużego naczynia żaroodpornego i podgrzewaj (być może przykryte folią alu) jakieś 15-20 minut.
Alternatywnie wrzuć wszystko na niedużą patelnię, przykryj pokrywką i podgrzewaj 5-7 minut na średniej mocy palnika. Skóra kurczaka straci trochę na chrupkości, niestety.
Czy kurczaka pieczonego z koprem włoskim i ziemniakami można mrozić?
Oczywiście, ale zachęcam do mrożenia w porcjach na jeden posiłek, warzywa na dole pojemnika, kurczak na górze.
Linki użyte w tekście mogą być afiliacyjne. Nie wpływa to na moje opinie.
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl