Pisałam niedawno o tym, jak zrobić wiosenne porządki. Podejrzewam, że u każdego w domu znajdzie się wiele miejsc, którym przyda się krytyczne spojrzenie. U mnie takich miejsc było wiele – szafa, półki z książkami, no i szuflada z przyprawami. Jak uporządkować przyprawy? Polecam mój sposób.

Jak uporządkować przyprawy: odpowiednie miejsce

Odradzam wszystkie kołowrotki ze słoikami, które zwykle stawiamy przy płycie do gotowania – przyprawy będą ciągle podgrzewane parą, a to nie zrobi im dobrze. Poza tym, im mniej stoi na blacie, tym lepiej, bo jeśli coś pryśnie, wyleje się czy zdarzy się jakiś inny kuchenny fakap, masz mniej do ścierania i mycia. Idealnie byłoby mieć szufladę na przyprawy – jak widać, ja taką mam, i to sporą. Polecam to rozwiązanie, bo w miarę gotowania, coraz więcej mamy przypraw, a lepiej móc od razu spojrzeć i widzieć, co się ma.

Jak uporządkować przyprawy: pojemniki na przyprawy

Jakie – to Twoja rzecz. Wiele zależy od tego, jaką stylistykę lubisz. Wiele osób wybiera małe słoiczki, ale one mają dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, jeśli szklany słoik spadnie na podłogę (najczęściej z kamienia czy terakoty), to się stłucze. Po drugie, okrągłe pojemniki to marnowanie miejsca – a jeśli nie masz dużej kuchni, to pewnie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Ja wolę plastikowe opakowania – te, które widać na zdjęciu, to z małym wyjątkiem pojemniki z zestawu IKEA Pruta, który kosztuje 17 zł za 17 pojemników, więc wychodzi bardzo tanio. Takich zestawów kupiłam dwa – w większych trzymam sery, wędliny, mrożę porcje obiadowe. Mniejsze służą do przechowywania przypraw (także np. gotowego wasabi w lodówce).

Jak uporządkować przyprawy: termin ważności

Po trzecie, wyrzuć wszystko, czego otwarcia nie pamiętasz. Jeśli leżało w otwartej torebce, pewnie do niczego się nie nadaje, a chyba szkoda byłoby się przekonać dopiero po ugotowaniu potrawy? Tak samo wyrzuć nieotwarte torebki, jeśli termin przydatności minął. Tu kolejna porada: nie kupuj przypraw na zapas.

Jak uporządkować przyprawy: wyczyść półkę / szufladę

To najlepsza okazja. Jeśli coś się rozsypało, zetrzyj to na mokro, a potem wytrzyj do sucha. Możesz też użyć małego, ręcznego odkurzacza.

Jak uporządkować przyprawy: opisz pudełka

Jasne, pieprz od soli nietrudno odróżnić, ale już taka papryka ostra, słodka i wędzona niewiele się różnią na oko, a pomyłka może mieć opłakane skutki. Ja kupiłam sobie naklejki w Lakeland, ale można kupić etykiety samoprzylepne w wybranym rozmiarze. Dobrze jest też dopisać datę otwarcia przyprawy i przesypania jej do pudełka. Po kilku miesiącach wiele przypraw traci swój aromat, więc będzie to sygnał do zastąpienia ich nowymi.

Jak uporządkować przyprawy: popularne przyprawy z przodu

Ustaw wszystko tak, żebyś miała pod ręką przyprawy, po które sięgasz najczęściej. U mnie jest to sól, pieprz i oregano.

A jakie Ty masz sposoby na porządek w przyprawach?

Tak wyglądała moja szuflada przed porządkami…

 

… a tak wygląda teraz, po porządkach.