Dużo piszę o podróbkach ubrań i dodatków, ale ostatnio zauważyłam niepokojący trend: nieźle wykonane podróbki kosmetyków. Pisałam o pudrze Meteorites Guerlain, który kupiłam specjalnie po to, żeby sprawdzić, czym różni się podróbka od oryginału. Niedawno napisała też do mnie dziewczyna, która na aukcji Allegro kupiła za 69 zł szminkę Chanel Rouge Coco Shine.

To nie była tania ściema, widoczna na pierwszy rzut oka – zgadza się nazwa produktu, jest numer zgodny z istniejącą ofertą marki, ale to nie oryginał. Jak rozpoznać podróbkę szminki Chanel?

Jak rozpoznać podróbkę szminki Chanel – opakowanie

jak rozpoznac podrobke szminki chanel 1

Po lewej – zdjęcia podróbki kupionej przez czytelniczkę Jest Pięknie na Allegro. Po prawej – zdjęcia oryginału, zrobione przeze mnie. Jak widać, wszystko się w zasadzie zgadza (oboczność sheer / colour w nazwie może wynikać z tego, że próbowano podrobić wersję US – na stronie Chanel mamy „sheer” w nazwie) – kolorystyka opakowania, rozmieszczenie napisów, numer koloru. Ale czcionka jest nieco inna, co szczególnie łatwo rozpoznać, patrząc na logo marki. W oryginale „C” w Chanel to fragment kółka.

jak rozpoznac podrobke szminki chanel 2

Idźmy dalej. Pominąwszy sześciocyfrowy numer (który, prawdę mówiąc, nie jestem pewna, jak odczytywać), nie ma zauważalnych różnic. Jasne, może kolor złotego nadruku jest nieco inny, ale to detal. No i nadal jest to niewłaściwa czcionka.

jak rozpoznac podrobke szminki chanel 3

Kompletnie różne są składy poszczególnych produktów – tzn. o ile skład nadrukowany na opakowaniu podróbki jest wyznacznikiem czegokolwiek. Podrabiana szminka może być równie dobrze zrobiona ze starego tłuszczu i farby do ścian. Konsekwentnie nie zgadza się czcionka napisu Chanel.

Jak rozpoznać podróbkę szminki Chanel – naklejka

jak rozpoznac podrobke szminki chanel 4

Tutaj już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest bardzo nie tak. Naklejki na szminkach Chanel (czy jakichkolwiek kosmetykach kolorowych tej marki) NIE SĄ nierówno przyklejone, kod ważności nie jest nadrukowany tylko nabity osobno, no i napis na samym spodzie jest zawsze wyraźny.

Przy okazji: checkcosmetic.net mylnie podaje, że 0201 to szminka sprzed 8 lat (z lutego 2008). Kody Chanel powtarzają się co 8 lat właśnie – a to jest szminka z lutego 2016. Poprawną datę podaje polski serwis checkfresh.com.

Jak rozpoznać podróbkę szminki Chanel – szminka

jak rozpoznac podrobke szminki chanel 5

Im dalej, tym gorzej. Logotyp na skuwce szminki jest całkiem inny niż ten na oryginale. No i sama szminka… Ale tu mam lepsze zdjęcie:

jak rozpoznac podrobke szminki chanel 6

Nie zgadza się kolor szminki ani kształt sztyftu. Inna jest też grubość obsadki. Nie wspominam już o tym, że cały sztyft nie wypełnia szczelnie obsadki.

Podsumowując: jeśli chcesz kupić oryginalną szminkę Chanel, idź do perfumerii Douglas lub Sephora. Dobranie odpowiedniego odcienia szminki, pudru czy podkładu najczęściej wymaga sprawdzenia na żywo. Douglas oferuje od jakiegoś czasu kosmetyki Chanel także w sklepie internetowym – tam można sprawdzić rekomendowane ceny detaliczne.

Gdyby jednak wszyscy tak ochoczo chodziliby do perfumerii na zakupy, nie miałabym o czym pisać. I to też jest zrozumiałe – każdy z nas lubi dobrą okazję. Zdarzają się nietrafione prezenty, zdarzają się zakupy, których nie da się już zwrócić etc. Ale polecam sprawdzić detale, zgodnie ze zdjęciami powyżej. Osoba, która sprzedała tę szminkę, nie korzysta już z dotychczasowego konta na Allegro – może się zniechęciła, a może zakłada kolejne. Za 70 zł nie da się kupić szminki Chanel Rouge Coco Shine, ale da się kupić niejedną dobrą szminkę, która niczego nie udaje.