W zasadzie rzadko widuję dobrze podrobione kosmetyki kolorowe. Zwykle na pierwszy rzut oka widać, że kształt nie ten, nazwa nie taka albo w ogóle nie ma takiego wariantu w ofercie marki. Ale kilka osób zwróciło moją uwagę na aukcje na kilku kontach w Allegro. Dużo kosmetyków, wysoka półka, w tym wersje na rynki azjatyckie. Większość ofert od złotówki, bez ceny minimalnej – i to już wzbudziło moje zdumienie, bo rozumiem, że można w ten sposób pozbywać się zapasów i niechcianych prezentów, ale prowadzenie biznesu w ten sposób? Postanowiłam to sprawdzić. Kupiłam coś, co mam w domu i co ponad wszelką wątpliwość jest oryginałem – mój puder Guerlain Meteorites. To, co przyszło w przesyłce, wyglądało bardzo dobrze, ale po wnikliwym przyjrzeniu się okazało się podróbką.

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – opakowanie

Pudełko kartonowe, ulotka – tutaj nie miałam materiału porównawczego, więc tego nie oceniałam. Zdziwiłam się trochę, że lakierowany karton jest podrapany, ale teoretycznie można to przypisać transportowi.

Tak wygląda oryginał i podróbka pudru Guerlain, oglądana od góry. Aha – na wszystkich zdjęciach oryginał jest po lewej, podróbka po prawej stronie.

podrobka guerlain 01

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – naklejka?

Naklejka z datą ważności i hologram? Tego na pewno nie ma oryginał. Sprzedawca sam to sobie wymyślił – i zabezpieczył się (teoretycznie) przed roszczeniami, bo jeśli ktoś otworzy opakowanie, to zerwie plombę. Data ważności na naklejce to 02.2017 – kupowałam kosmetyk w styczniu 2016, więc całkiem wiarygodnie.

podrobka guerlain 01b

Tylko, że nie zgadza się z kodem wybitym na spodzie pudełka:

podrobka guerlain 02

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – kod produkcji

Wystarczy sprawdzić na checkcosmetic.net – ten kod oznacza produkcję w kwietniu 2014, czyli kosmetyk byłby ważny do kwietnia 2017 (36 miesięcy od daty produkcji). Poza tym, kody ważności są powszechnie przyjętym sposobem oznaczania i ich odczytywanie nie jest wiedzą tajemną, po co podawać tę datę na nanoszonych ręcznie naklejkach?

Na zdjęciu powyżej widać też coś, co zwróciło moją uwagę. Naklejka z napisami jest odwzorowana bez zarzutu, jest nawet wspomniany wyżej kod ważności, ale w oryginale ta naklejka jest przezroczysta – tak, że cały spód jednolicie odbija światło (jak po lewej stronie). Podróbka jest drukowana na matowej naklejce, która rozprasza światło.

podrobka guerlain 03

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – wieczko

Następna różnica to wieczko od spodu. Oryginał jest lśniący, podróbka – matowa, to wykończenie podobne do szczotkowanej stali. Poza tym, o ile w oryginale wieczko podważa się jednym palcem, to przy podróbce trzeba się mocno namęczyć.

podrobka guerlain 04

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – puder

Nie widać tego na zdjęciu, ale puszek przykrywający puder jest o wiele bardziej szorstki w podróbce. Widać natomiast, jak wygląda puder zaraz po otwarciu – mój, używany od 2014 roku, jest w podobnym stanie, a puszek jest o wiele czystszy. Kolorystyka jest podobna, ale nie jednakowa, podróbka jest jaśniejsza.

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – zapach

I tutaj jest też najważniejsza różnica, której nie przekażę przez internet – zapach. Oryginalny puder Guerlain pachnie w bardzo charakterystyczny zapach. To słodki, pudrowy aromat. Podróbka pachnie raczej farbą.

podrobka guerlain 05

Na koniec – detal dotyczący pudełka. Poza gorszym spasowaniem (co skutkuje trudniejszym otwieraniem) nie mogłam znaleźć żadnych różnic (wieczka, co widać na zdjęciu na początku, wyglądają identycznie). Ale już zdobienie na pudełku jest inne – trochę większe, więc nie mieści się tyle samo „łusek”.

Podróbkę pudru Guerlain odesłałam, po uprzednim kontakcie, do polskiego dystrybutora tej marki. Czekam na wieści, co powiedzą w centrali, bo tam puder trafił. Wtedy wystawię sprzedawcy z Allegro opinię – jasne, ja mam dowody już teraz, ale pismo z Guerlain będzie mogło przekonać także Allegro. Może akurat tym razem coś zrobią z podróbkami.

Edit lipiec 2018: z tego, co wiem, nic nie zrobiono.

Jak rozpoznać podróbkę pudru Guerlain Meteorites – cena

Większość różnic, które opisałam, widać tylko po zestawieniu z oryginałem. Co, jeśli kupiłaś puder Guerlain Meteorites i masz wątpliwości? Po pierwsze, cena. Oryginalny puder Guerlain kosztuje 249 zł i cokolwiek znacząco poniżej tej ceny powinno wzbudzić ostrożność – zwłaszcza, jeśli oferuje to sprzedawca biznesowy, a nie jest to pojedyncza sztuka. Po drugie, zapach. O tym niestety przekonasz się już po zakupie, ale jeśli nie czujesz pudrowego zapachu, coś jest nie tak. Ten wariant wprowadzono na początku 2014 roku, więc może już być przeterminowany.  Brak zapachu może oznaczać, że towar nie jest oryginalny albo że jest stary.