Kiedyś to były czasy, teraz to nie ma czasów. Robiło się zdjęcia jakimś aparatem, gdzie trzeba było najpierw pół godziny wszystko ustawiać, potem się człowiek modlił, żeby zdjęcia wyszły, 36 sztuk wklejało się do albumu i była duma. Teraz mamy nieograniczone w zasadzie możliwości robienia zdjęć, ale to wcale nie znaczy, że przywozimy udane miejsca z wakacji. Jak i czym robić zdjęcia, żeby wyszły dobre?

Udane zdjęcia z wakacji: czym fotografować?

Jeśli na co dzień nie korzystasz z profesjonalnego aparatu, nie zabieraj się za uczenie go na wakacjach. Tylko się zirytujesz, że nie wszystko idzie po Twojej myśli. Moja rada? Telefon komórkowy. Czasy, kiedy zdjęcia robione komórką wyglądały koszmarnie, są już za nami. Smartfony to nie tylko narzędzia do dzwonienia i rozmów na Messengerze, mają imponujące możliwości.

Udane zdjęcia z wakacji: Sony Xperia XZ1

Wszyscy mają albo iPhone, albo jakiegoś Samsunga. Ja od lat jestem wierna marce Sony – z dwóch powodów. Po pierwsze, chociaż możliwości techniczne są porównywalne z innymi markami, to telefony Sony od dawna są wodoodporne – a to naprawdę ważne. Nie tylko na wakacjach, ale i w domu – nawet, jeśli telefon oblejesz wodą, nic się nie stanie. Możesz też gotować i sprawdzać przepis, nie martwiąc się o to, że dotkniesz telefonu mokrą dłonią. Druga sprawa to stosunkowo mało oprogramowania oferowanego przez producenta – oczywiście, jest kilka aplikacji, które są instalowane w telefonie, ale tych, których nie używam, łatwo można się pozbyć (albo chociaż je wyłączyć). Używam smartfona Sony Xperia XZ1 – i jeśli szukasz sprawdzonego, komfortowego narzędzia, to bardzo Ci go polecam.

Udane zdjęcia z wakacji: nie oszczędzaj miejsca

Jak pisałam we wstępie – teraz nie musimy się już ograniczać, jak chodzi o liczbę zdjęć, które powstają podczas wakacji. Nie znaczy to jednak, że trzeba zachować każde z nich – część pewnie będzie nieostra, na kilku ktoś Ci wejdzie w kadr, na innym będziesz miała głupią minę i tak dalej. Segreguj je od razu, najdalej wieczorem, potem będzie tylko trudniej.

Udane zdjęcia z wakacji: Sony Xperia XZ1 dane techniczne

To, co ważne, to pojemność telefonu. Moja Xperia XZ1 ma 64GB pamięci wewnętrznej, obsługuje też karty microSD o pojemności do 256 GB. To naprawdę bardzo dużo – nawet, jeśli dużo fotografujesz, kręcisz wideo, masz sporo aplikacji, nie dasz rady zapełnić tego zbyt szybko.

Kolejna funkcja, która bardzo się przydaje, to dwa wejścia na karty SIM – dzięki temu w podróży możesz kupić lokalną kartę z przesyłem danych i w ten sposób zapewnić sobie łączność. Jest też dobra bateria – 2700 mAh wystarczy na cały dzień bardzo aktywnego korzystania z telefonu. Mówię tu o długiej sesji zdjęciowej, oglądaniu wideo na YT, obróbce zdjęć. Jeśli nie robisz aż tyle, to bateria spokojnie wytrzyma 2 do 3 dni.

Udane zdjęcia z wakacji: z ludźmi czy bez?

Nie da się wygonić wszystkich z kadru, ale to też nie znaczy, że wszystkie zdjęcia muszą zawierać Ciebie, męża, dzieci i teściową. Popatrz na to, gdzie jesteś – może jest jakiś ciekawy detal kolorystyczny, może architektura zwraca uwagę, a może po prostu masz idealny widok na morze i chcesz to uwiecznić?

Udane zdjęcia z wakacji: fotografuj siebie, nie pomniki

Zdjęcie, na widok którego mówisz: „o, a to jest ten pomnik, a ta kropka tutaj to ja, bo Heniu musiał kawałek odejść, żeby objąć całość”, to nie jest dobre zdjęcie. Jeśli chcesz, sfotografuj wieżę Eiffla, sfotografuj latarnię morską w Rozewiu, ale nie musisz koniecznie być na zdjęciu – ani nikt inny. A jeśli bardzo chcesz, może popatrz na detale – drzwi budynku, ciekawe rzeźby na elewacji i ustaw się przy nich?

Udane zdjęcia z wakacji: smartfon slow motion

Na pewno widziałaś te obłędne nagrania w zwolnionym tempie – skok do wody, bieg po plaży i tak dalej. Teoretycznie można przerobić wideo nagrane w normalnym tempie tak, żeby wyglądało jak slow motion, ale można też nagrać je od razu. Nie planujesz skoków do wody? Nie ma sprawy – nagraj, jak Twój kot wskakuje na kanapę.

Udane zdjęcia z wakacji: nie zamęczaj ludzi

Jeśli pojechałaś z przyjaciółmi, jak najbardziej warto uwiecznić wspólne wakacje. Ale nie bądź ta osobą, która mówi: „Monika, możesz jeszcze raz wziąć gryza tej pizzy? O, Tomek, a Ty udawaj, że nalewasz szampana!”, bo to nie jest relaks, tylko sesja zdjęciowa. Zdjęcia przy jedzeniu z zasady są trudne, bo zawsze ktoś ma głupią minę. Lepiej sfotografuj stół – na przykład od góry, tak jak ja zrobiłam tutaj:

jak robić udane zdjęcia z wakacji - jedzenie / zdjęcie wykonane telefonem Sony Xperia XZ1

Udane zdjęcia z wakacji: obróbka

Wiele zdjęć bardzo zyskuje, kiedy trochę się je obrobi w programie graficznym. Jeśli właśnie pomyślałaś, że zaraz zacznę Ci opowiadać o Photoshopie, to spokojnie – nic takiego nie planuję. Polecam Ci darmową aplikację o nazwie Snapseed. Jej autorem jest Google, więc jest z całą pewnością bezpieczna, a mnogość funkcji pozwala z naprawdę przeciętnego zdjęcia zrobić coś o wiele ciekawszego.

Tekst powstał we współpracy z marką Sony.