Jeśli chodzi o zaszeregowanie awokado, to jest ono owocem – ma twardą skórę, miąższ i nasiono w środku. Jednak trudno myśleć o nim jak o jabłku – zupełnie inaczej się je jada. Dziś opowiem, co to jest awokado. 

Awokado (tak to właśnie piszemy po polsku – nie ma potrzeby pisania np. „avocado”) naturalnie występuje w Meksyku i Ameryce Środkowej. Zapewne dlatego doskonale pasuje do wszystkich dań tex-mex, o czym za chwilę.

W Polsce zwykle pojawiają się nieduże, zielone awokado, chociaż czasem można też kupić awokado Hass, o bardziej brunatnej, pomarszczonej skórze. Zwykle owoce, które kupujemy, są twarde i nie nadają się do zjedzenia. Można poczekać – ja zwykle przechowuję awokado w kuchni, w temperaturze pokojowej, koło jabłek; dzięki temu są dojrzałe w 2-3 dni.

Co zrobić, żeby awokado szybciej dojrzało?

Najprostsza metoda to nakłucie go w kilku miejscach widelcem i włożenie do mikrofalówki na około półtorej minuty, na maksymalną moc. Po tym czasie awokado zmięknie, ale nie będzie tak smaczne jak dojrzałe naturalnie. Jednak do sałatki czy kanapki będzie w sam raz.

Czy awokado jest zdrowe?

Tak, to zdrowy tłuszcz, chociaż nie należy się (jak niczym) nim obżerać. Awokado w diecie South Beach można jeść od początku, chociaż według książki, zalecana w pierwszej fazie dawka to 1/3 owocu. Moim zdaniem, dostępne w Polsce awokado są mniejsze od tych, które można kupić w USA, poza tym to relatywnie drogi i trudny w przechowywaniu owoc, więc zjedzenie 1/2 nie będzie dużym nadużyciem.

Jak przechowywać awokado?

Kiedy dojrzeje, najlepiej zjeść je od razu – pod tym tekstem znajdziesz wiele inspirujących przepisów. Ale jeśli nie masz co zrobić z połówką awokado, polej je obficie sokiem z cytryny lub z limonki, nieco soku wlej do pojemnika, połóż awokado przecięciem do dołu (bez pestki) i szczelnie zamknij. W lodówce wytrzyma jakieś 24 godziny. Jeśli ściemnieje, będzie po prostu nieładne, ale nie wpływa to na jego smak czy skład. Awokado to świetne źródło zdrowych tłuszczów, ale też lepsze źródło potasu niż banany! Mój ulubiony pojemnik na awokado jest w kształcie awokado – oczywiście, każdy będzie działać, ale ten jest naprawdę uroczy.

Czy pestka chroni awokado przed ściemnieniem?

Nie. Miąższ awokado ciemnieje pod wpływem styczności z powietrzem. Można temu zapobiec, dodając do miąższu soku z cytryny lub z limonki, co zmienia pH, można też ograniczać styczność miąższu awokado z powietrzem (przydają się pojemniki z możliwością odessania powietrza).

Dlaczego awokado ciemnieje?

Enzymem odpowiedzialnym za ciemnienie miąższu awokado (między innymi) jest oksydaza polifenolowa. Kiedy ten enzym wchodzi w reakcję z tlenem w powietrzu, powoduje oksydację, czyli ciemnienie miąższu. Żeby awokado (czy np. obrane jabłka albo ziemniaki) nie ciemniały, trzeba powstrzymać tę reakcję. Pestka powstrzyma ciemnienie miąższu pod nią, bo ten fragment miąższu nie ma styczności z tlenem w powietrzu. Ale skuteczniejszą metodą jest spowolnienie procesu oksydacji przez użycie soku z cytryny/limonki. Można też użyć np. oliwy albo nawet wody, nalewanej cienką strużką na pastę z awokado.

Jak obierać awokado?

Częstym sposobem na podanie awokado jest przecięcie go na pół i wypełnienie wgłębienia po pestce czymś dodatkowym, jak sos salsa. Ja wolę wyjąć cały miąższ i dopiero potem wymieszać go z dodatkami. Zwykle nie ma problemu z przekrojeniem awokado i wyjęciem pestki przy pomocy noża, ale odrobina nieuwagi może poskutkować głęboką raną dłoni. Dlatego lepiej mieć narzędzie – ostre tylko na tyle, żeby przekroiło awokado, a nie uszkodziło nas, które w dodatku pomoże w pokrojeniu awokado. Obieraczka do awokado przyda się w kuchni, polecam!

co to jest awokado

Przepisy z awokado

Poniżej kilka moich przepisów z wykorzystaniem awokado – w tym jeden na słodko!

Sałatka z halloumi i awokado

Sałatka z kurczakiem i awokado

Jajka w koszulkach z awokado

Pasta z awokado z jajkiem

Smoothie z awokado i bananem

Przekąska z awokado