Jak chodzi o jedzenie, wyznaję zasadę, że wszystkiego trzeba spróbować. Są dania, za którymi nie przepadam, są takie, które stały się moim comfort food, mimo że są z drugiego końca świata, ale nie wyrażam opinii, póki chociaż raz nie spróbuję. O tym, co to jest Vegemite, miałam bardzo ogólne pojęcie – gdzieś tam o tym czytałam, ale jakoś nie składało się, żeby to kupić. Z pomocą przyszedł kuzyn Marka z Australii, który podczas podróży po Europie zahaczył też o Warszawę. Patrick, jak każdy szanujący się Australijczyk, miał ze sobą słoik Vegemite. Już nie pamiętam, czy celowo nam go zostawił, czy zwyczajnie zapomniał z lodówki, ale słoik patrzył na mnie. Spróbowałam i przepadłam – jestem fanką. No dobrze, ale jak to opisać?

Co to jest Vegemite?

Vegemite powstaje z wyciągu z drożdży, doprawiony jest solą, zawiera witaminy z grupy B. Ma ciemnobrązowy kolor – podobny do koloru czekolady, skąd wzięło się wiele traumatycznych pomyłek. Najczęściej oferowany jest w słoikach, ale miałam też Vegemite w tubkach, a w Australii można kupić wersję w miękkiej butelce.

Pasta Vegemite jest gęsta, nabiera się ją łyżeczką lub nożem (w zależności od tego, do czego ma posłużyć).

co to jest vegemite

Jak jeść Vegemite?

Najprostsza metoda to posmarować tost masłem, a potem cienką warstwą Vegemite. Innym dodatkiem, który doskonale pasuje do Vegemite, jest awokado (w plastrach albo w postaci pasty, czy nawet guacamole), pomidor, ewentualnie cebula.

Vegemite można też używać do sosów – np. do sosu pomidorowego, żeby szybko nadać mu bardziej wielowymiarowy, wyszukany smak.

Inny sposób to dodanie do mięsa na burgery – dzięki Vegemite będą bardziej smaczne i soczyste.

Jak smakuje Vegemite?

Vegemite ma smak umami – czyli piąty smak, poza słonym, słodkim, kwaśnym i gorzkim. Można go określić jako mięsny albo grzybowy – to intensywny, wielowymiarowy smak, który czujemy, próbując sosu grzybowego albo redukcji powstałej po smażeniu mięsa na patelni.

Czy Vegemite jest wegański?

Napisałam o mięsie, więc wolę wyjaśnić: Vegemite nie zawiera mięsa, tylko wyciąg z drożdży (z glutenem, co ważne dla wszystkich z celiakią) i przyprawy (w tym sól). Od kilku lat ma certyfikat wegańskości. Jest też koszerny i halal.

Czym się różni Vegemite i Marmite?

Jeśli chodzi o skład i smak, są bardzo podobne, ale Marmite jest starszy – przodek Marmite powstał w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. To właśnie problemy z dostawamy do Australii po pierwszej wojnie światowej sprawiły, że powstała wersja australijska.

Gdzie kupić Vegemite?

Niestety, próżno go szukać w supermarketach czy nawet delikatesach. W internecie jest kilka sklepów, gdzie można kupić Vegemite, zwykle kosztuje ok. 25-30 zł za słoik 220g. Wbrew pozorom, taki słoik może wystarczyć na długo – zakładając, że w ogóle polubisz smak Vegemite. Ja zwykle kupuję jeden na pół roku, a u nas Vegemite na tostach pojawia się często.

O tym, jak wykorzystać Vegemite, pisałam tutaj:

Lasagne z wolnowaru