Nie jestem przesadnie eko – piorę w proszku, lubię jeździć samochodem, kupuję awokado z drugiego końca świata i nie gaszę obsesyjnie światła. Ale lubię sposoby na ekologiczne sprzątanie – po prostu dlatego, że składniki zwykle ma się w domu. Dziś przegląd tego, co i jak można wyczyścić przy pomocy moich trzech ulubionych składników – sody oczyszczonej, soku z cytryny i octu; łatwe, ekologiczne sprzątanie jest możliwe!

Ekologiczne sprzątanie octem:

Zlew: posyp dno sodą, skrop wodą aż powstanie pasta, umyj zmywakiem do naczyń.
Odpływ w zlewie: wlej do odpływu 100 ml octu i wsyp 100 g sody. Spłucz wodą.
Słuchawka prysznicową: wlej do niedużej (takiej, żeby pomieściła słuchawkę) torby z mocnego plastiku 4 łyżki octu. Torebkę wsadź na słuchawkę tak, żeby jej dolna część zanurzyła się w occie. Zwiąż gumką recepturką na noc, rano zdejm torebkę i puść wodę ze słuchawki.
Zasłonka prysznicowa: wlej ocet do butelki ze spryskiwaczem, spryskuj zasłonkę po każdej kąpieli. To zabezpieczy ją przed pleśnią i nieprzyjemnym zapachem.
Szklane powierzchnie (drzwi, stolik, szyby): zmieszaj wodę z octem w proporcjach 5:1. Spryskaj szkło, wytrzyj do sucha.
Stare naklejki: natrzyj naklejkę octem, po 10 minutach odklej.

Ekologiczne sprzątanie sodą oczyszczoną:

Nieładne zapachy w lodówce: wstaw do lodówki otwarty pojemnik (np. spodek, miseczkę) z kilkoma łyżkami sody oczyszczonej. Wymieniaj co 1-2 tygodnie.
Zapieczone resztki z garnka czy patelni: posyp dno sodą, skrop wodą tak, żeby powstała pasta. Odstaw na kilka godzin (albo na noc), zmyj następnego dnia.
Srebro (sztućce i biżuteria): zrób z sody i wody gęstą pastę, nanoś na srebro miękką ściereczką (np. flanelową). Spłucz wodą.
Szczotka do włosów: w misce zmieszaj 1 łyżeczkę sody na 200 ml wody, zanurz szczotki i grzebienie na noc. Spłucz następnego dnia.
Pranie: dodaj do płynu do prania 3 łyżki sody oczyszczonej. Białe pranie będzie bielsze, a kolorowe – bardziej kolorowe. Co więcej, soda wzmacnia działanie wybielacza, więc jeśli go dosypujesz, użyj tylko połowy normalnej porcji.

Ekologiczne sprzątanie sokiem z cytryny:

Plastikowe deski do krojenia: natrzyj je przeciętą połową cytryny, żeby pozbyć się plam.
Krany: natrzyj osadzający się kamień wokół kranu połową cytryny, zostaw na noc. Rano spłucz.
Okna: zmieszaj 4 łyżki soku z cytryny z 250 ml wody. Spryskaj szkło, wytrzyj do sucha.
Przedmioty z mosiądzu i miedzi: zmieszaj sok z cytryny z solą i tego użyj do czyszczenia mosiądzu. Uwaga: nie dotyczy przedmiotów powlekanych mosiądzem. W przypadku cennych antyków – spróbuj najpierw gdzieś z boku albo pod spodem.
Czajnik: żeby pozbyć się kamienia, zagotuj wodę z kilkoma plastrami cytryny. Odstaw na godzinę, potem całość wylej, a czajnik dobrze wypłucz. Jeśli wolisz, możesz użyć soku z cytryny.