Dla odmiany na śniadanie omlet, potrawa trochę bardziej wyszukana, chociaż równie szybka, co zwykła jajecznica. Poza rukolą i kozim serem, możesz dodać, co zechcesz – plastry szynki, suszone pomidory, oliwki. Śniadanie ma być sycące. Omlet z kozim serem i rukolą taki właśnie jest.
Spis treści
Omlet z kozim serem i rukolą: składniki
proporcje na 2 duże porcje
- 6 jajek
- 50 g rukoli
- 50g serka koziego, miękkiego
- kilka plastrów wędliny
- kilka suszonych pomidorów
- sól
- pieprz
- zioła wedle uznania (bazylia, oregano – świeże lub suszone)
- 1 łyżka oleju / oliwy do smażenia
Omlet z kozim serem i rukolą: przepis
Jajka wybij do miski lub garnka, dodać sól, pieprz, zioła, ubij trzepaczką albo ręcznym blenderem. Odkąd doszło do mnie, że blender robi to szybciej ode mnie i nie boli mnie potem nadgarstek, zawsze używam tej metody.
Na patelni rozgrzej olej / oliwę. Kiedy wyczuwasz ciepło, zbliżając dłoń do patelni, wylej na nią jajka i przykryj patelnię.
Kiedy omlet jest już zwarty (ale nie bardzo spieczony), dodaj ser kozi w kilku porcjach. Ja zwykle nakładam go łyżeczką.
Dodaj rukolę, wędlinę i pomidory suszone. Podgrzewaj odkryte około minuty, po czym podawaj.
Omlet z kozim serem i rukolą: uwagi
Najpierw powiem o serze. Mój ulubiony ser kozi do tego przepisu to kozi serek twarogowy Danmis. Istotne dla mnie jest, żeby to nie był twardy wyrób, ani o konsystencji fety ani tym bardziej sera żółtego. Taki mi tu najlepiej pasuje – i już.
Teraz o rukoli. Jeśli wolisz, użyj szpinaku – przy czym to trochę zmienia przepis, na ten:
Równie dobrze, możesz użyć grillowanych warzyw (cukinii, papryki, cebuli, szparagów) – wtedy danie będzie nieco inaczej smakować, ale nadal będzie pyszne.
Oliwki, o których wspomniałam we wstępie, też dobrze pasują, unikałabym natomiast marynowanej papryki czy bakłażana, są zbyt kwaskowate.
Ostatnia sprawa – weź największą patelnię, jaką masz i do jakiej masz pokrywkę. Przez lata używałam patelni średniej wielkości (26 cm), bo uważałam, że szkoda zajmować potem pół zmywarki na tę największą (30 cm). Ale na tej większej wychodzi smaczniejszy omlet – bo jest całkowicie ścięty, a nie tylko od spodu.
Aktualizacja 2024: jeśli masz dwie małe patelnie (20 cm średnicy), to z całego serca polecam Ci właśnie ten sposób na przygotowanie omletów (o ile będą je jeść 2 osoby). Każdy może mieć na swoim omlecie to, co lubi najbardziej – ja zawsze dodaję suszone pomidory i muhammarę (syryjską pastę z papryki, orzechów i oliwy), Marek trzyma się szynki, ale rukolę lubimy oboje.
Czy omlet z kozim serem można przechowywać?
Nie ma przeszkód, żeby całość pokroić na kawałki, zabrać na piknik czy jako obiad do pracy, w zasadzie nawet podgrzewanie w mikrofalówce nie jest problemem. Ale to zmienia konsystencję.
Related posts
2 Comments
Comments are closed.
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl
Sycące i proste.
[…] sałata z łososiem, przepis tu. Dzień 2: śniadanie: omlet z kozim serem i rukolą, przepis tu. obiad: chili con carne, przepis tu. kolacja: sałata z sosem balsamicznym, przepis […]