Idzie jesień, więc robimy przetwory. A jak przetwory, to trzeba je jakoś oznaczyć. Skąd brać ładne etykiety na słoiki? Internet jest pełen inspirujących zdjęć, ale nie zawsze mamy talent ilustratorski, który pozwoli nam artystycznie ozdobić każdą etykietkę na słoik. No i nie zawsze mamy na to czas i ochotę – przy dwóch, trzech słoiczkach przetworów można sobie poszaleć, ale jeśli tych słoików jest 20, to często szkoda czasu na malowanie etykiet na słoiki przez pół dnia. A zatem, co zrobić?

(przepis na suszone pomidory w blogu)


Moje rozwiązanie to drukowane, jednolite etykiety na słoiki. Najchętniej używam takich o wymiarach 6,40 x 3,39 cm – mieści się ich 24 na arkuszu. Dokładna nazwa to Avery J8159, ale to nie muszą być etykiety wszystkoodporne, bo trudniej je potem zmyć ze słoika.

Mój wzór etykiet na słoiki wygląda tak:

Dużą zaletą takich etykiet na słoiki jest to, że każde pole mogę wypełnić dowolnie – jeśli zrobiłam tylko kilka słoików pomidorów z szalotką, nie drukuję całego arkusza. Ten rozmiar wygląda dobrze na większych słoikach:

Przepis na pikantną sałatkę ogórkową oczywiście jest w blogu.

Jeśli mam do opisania tylko kilka słoików albo np. robię komuś personalizowany prezent, zwykle piszę ręcznie:

Te etykiety są też niezastąpione przy opisywaniu pojemników z jedzeniem, które zamrażam:

Jak widać, do opisywania pojemników już tak się nie przykładam i literki są mniej eleganckie 🙂

Trochę technikaliów – plik do wydruku dowolnych etykiet na słoiki robi się bardzo łatwo. Pewnie sporo z Was używa OpenOffice, LibreOffice etc. Wystarczy otworzyć program, wybrać „New” i z listy rozwijanej „Labels”. Zgaduję, że po polsku komendy to „Nowy” i „Etykiety”.

Na ekranie pojawia się takie okienko:

W polu „Type” wybieramy to, co najbardziej pasuje nam do kupionych etykiet – większość będzie opisana na pudełku w jednoznaczny sposób, ale nie zawsze tak jest, no i czasem dostaje się kilka arkuszy od kogoś bez pudełka.

A co, jeśli chcemy zrobić etykiety na słoiki, ale nie chcemy kupować specjalnego papieru do drukarki? Wtedy przyda się jakiś delikatny klej (który jednak przyklei się do słoika) i trochę cierpliwości.

Postępujemy z etykietami jak powyżej – tyle, że wybieramy z listy rozmiar, który nam odpowiada. Tworzymy etykiety, a potem włączamy drukowanie krawędzi, o tak:

Dwukrotne kliknięcie na krawędzi sprawia, że pojawia się pasek menu dla etykiet. Wybieramy taką krawędź, jaką chcemy, zapełniamy etykiety, drukujemy, wycinamy.

Odpowiadając na pytanie: czy żeby drukować etykiety na słoiki, trzeba mieć specjalną drukarkę? Nie. Ja mam BARDZO starą atramentową HP 6122 i służy mi do tego celu świetnie. Nie robiłabym tego na drukarce igłowej, ale nie sądzę, żeby wiele osób jeszcze miało takie drukarki.

Ten i więcej przepisów znajdziesz na blogu kulinarnym http://http://blog.polskiesouthbeach.pl/