Gotowanie to przyjemność i przygoda, bo jest to też poznawanie innych kuchni, innych smaków. Kuchnia śródziemnomorska jest szalenie popularna – gotujemy według przepisów z Grecji, Hiszpanii, Maroka, Tunezji. Znamy kuskus i podajemy go na wiele sposobów. Ale co to jest kuskus perłowy?

Kuskus perłowy to duże ziarenka – doskonale wyglądają w sałatkach, czy jako dodatek do mięsa z grilla.

Skąd pochodzi kuskus perłowy?

Kuskus i kuskus perłowy, w tradycyjnej kuchni arabskiej, powstają z ziaren semoliny (pszenicy durum), która jest łamana i mielona. Kuskus to drobne ziarenka, niepokryte warstwą mąki. Kuskus perłowy tradycyjnie powstawał przez umiejętne mieszanie mąki z wodą w taki sposób, żeby powstały większe granulki. Dla osiągnięcia jednolitych rozmiarów, trzeba było tak powstałe kuleczki przesiać przez kilka sit o różnej wielkości oczek.

Może być też oferowany pod nazwą maftoul, moghrabieh, ptitim. Chociaż tak naprawdę ptitim powstaje inaczej – ptitim to krótki makaron w kształcie mającym przypominać ryż. Powstał w Izraelu w latach 50. XX wieku, kiedy były problemy z dostępnością ryżu. Kuleczki z mąki podpiekano w piecu, co pozwalało na ich transport i przechowywanie. Do ptitim w kształcie ryżu niebawem dołączyła wersja w kształcie kuleczek.

Jeśli nie masz pewności, jak się zdrowo odżywiać, jak bilansować posiłki albo jak gotować, jeśli masz ograniczenia w diecie, to polecam Ci książki Agnieszki Kopczyńskiej, autorki bloga Aga Ma Smaka i dietetyczki. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w banner poniżej!

Gdzie kupić kuskus perłowy?

Oczywistym kierunkiem mogą się wydawać sklepy z żywnością orientalną, ale znalazłam też wersję dostępną w typowych sklepach. To kuskus firmy Melvit, w cenie ok. 4,9 zł za 400 g. W sklepie arabskie.pl można też kupić kuskus perłowy, w cenie 17,90 zł za 900 g.

Jak gotować kuskus perłowy?

W odróżnieniu od zwykłej kaszy kuskus, którą wystarczy zalać wrzątkiem, kuskus perłowy trzeba gotować w wodzie albo bulionie, zwykle około 10 minut. Potem wystarczy go lekko przesiać widelcem, żeby się nie posklejał.

Jak podawać kuskus perłowy?

Wszelkiego rodzaju sałatki, do których w normalnych okolicznościach dodałoby się kaszę kuskus, można też przygotować z kuskusem perłowym. Pasują do niego pomidory – suszone i świeże, papryka, pietruszka, bazylia, mięta, sery takie jak feta, manouri czy haloumi, świeże i grillowane warzywa. Polecam moje przepisy:

Sałatka z cukinią z grilla

Sałatka z kuskusem i fetą