Nie, dziś nie jest prima aprilis. Badania wykazały, że odgrzewany makaron jest lepszy dla nas niż taki podawany od razu. Szczegóły? Czytaj dalej!

W brytyjskim programie „Trust Me, I’m a Doctor” emitowanym na antenie BBC przeprowadzono badania, z których wynikło, że odgrzewany makaron jest dla nas zdrowszy niż świeży. Jak to możliwe? Otóż proces gotowania, schładzania i ponownego podgrzewania sprawia, że makaron staje się „skrobią odporną” (na trawienie, ang. resistant starch). Poziom glukozy we krwi testujących podnosił się o 50% mniej niż przy spożyciu świeżo ugotowanego makaronu.

Badania przeprowadzał dr Chris Van Tulleken na dziewięciu ochotnikach. Badania trwały kilka tygodni. każdego dnia ochotnikom pobierano krew w regularnych odstępach czasu, celem sprawdzenia, jak zmienia się poziom glukozy we krwi w miarę trawienia. Dr Van Tulleken mówi: „Możemy sprawić, że nasze posiłki będą dla nas zdrowsze, nie zmieniając składników, a tylko temperaturę. Resztki z obiadu mogą być dla nas zdrowsze niż właściwy posiłek.”

Badania prowadzone były pod nadzorem dr Denise Robertson, specjalistki od odżywiania z University of Surrey. Dr Robertson będzie kontynuować badania dzięki środkom od Brytyjskiego Stowarzyszenia Cukrzyków.

Źródło: The Independent

Dla kuchennych purystów myśl o odgrzewanym makaronie może być obrzydliwa, ale nikt nie mówi o tym, żeby całkowicie zastąpić jedno drugim. To raczej sposób na zdrowsze jedzenie dla tych z nas, którzy mają kilka kilogramów do zrzucenia, ale nie chcą eliminować całej grupy produktów z codziennego jadłospisu – i słusznie.znizka na zakupy 11032015 Image Banner 468 x 60

Jeśli interesują Cię szybkie przepisy na makaron, to polecam:

Makaron z kurczakiem w sosie kurkumowym

Owoce morza w sosie pomidorowym

Makaron z owocami morza

Makaron z łososiem i rukolą

Truflowy makaron z pieczoną dynią

Makaron z pomidorami i fetą

Makaron z tuńczykiem i oliwkami

Makaron z szynką i groszkiem

Spaghetti z kurkami

Ten i więcej przepisów znajdziesz na blogu kulinarnym http://http://blog.polskiesouthbeach.pl/