Jak podchodzisz do podróży? Co jest dla Ciebie istotne? Ja, poza tym, że nie lubię dyskomfortu, najlepiej bawię się, poznając życie na miejscu. Lokalna kuchnia, lokalne miejsca na zakupy spożywcze – to mnie kręci. Najlepiej, jeśli mam możliwość poznawania innych ludzi nie tylko w biegu, gdzieś na kawie czy obiedzie w restauracji, ale też w ich domach. Domowy posiłek jest super, bo pozwala mi nauczyć się czegoś nowego. I stąd dzisiejszy przepis na salmon biryani, czyli ryż z łososiem.
Biryani to danie kojarzone z Indiami, ale nazwa pochodzi z języka perskiego. Przepis poznałam podczas kolacji u znajomej Iranki – zachwycił mnie, podobnie jak wszystko, co Faezeh gotuje (przepis na kurczaka po irańsku też pochodzi od niej!). Nie jest może szybki, ale w gruncie rzeczy nie wymaga większej wiedzy ani nawet uważności – długi czas gotowania sprawia, że wiele błędów (grubo pokrojona cebula, nierówne kawałki ryby) znika. Tak naprawdę ważne jest tylko, żeby użyć świeżych składników. Dodatkowy plus – nawet osoby, które nie przepadają za rybami, zjedzą ryż z łososiem z przyjemnością.
Salmon biryani, czyli ryż z łososiem – składniki
Proporcje na 10-12 porcji
- 60 dag łososia
- 3 cebule średniej wielkości
- 3 ząbki czosnku
- 300 g ryżu basmati
- 1 łyżka kurkumy
- 1 łyżka chili
- 1 łyżka kminku mielonego
- 1 łyżka kolendry mielonej
- 1 łyżeczka soli
- 300 g jogurtu greckiego
- 5 łyżek posiekanej natki pietruszki
- sok z 1 cytryny
- szczypta szafranu
- 100 ml wrzątku
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 ziemniak
Salmon biryani, czyli ryż z łososiem – przepis
Uwaga – jeśli planujesz podać to danie w sobotę, zacznij w czwartek lub piątek, od zamarynowania ryby.
Zmieszaj kurkumę, chili, kolendrę i kminek. Jeśli masz gotową mieszankę przypraw do ryby (fish curry masala, ew. prawn curry masala, którego ja użyłam), ten krok możesz pominąć. Część mieszanki zostanie na potem – wystarczy, jeśli zamkniesz ją w niedużym słoiku albo pudełku na przyprawy.
Zdejmij skórę z łososia, sprawdź, czy nie ma ości. Pokrój rybę w niedużą kostkę (powiedzmy 2×2 cm).
Posiekaj 2 cebule i czosnek, dodaj 2 łyżki mieszanki przypraw i sok z cytryny. Dodaj pokrojoną rybę, dobrze wymieszaj, zamknij w szczelnym pojemniku i odstaw do lodówki na noc.
Następnego dnia zacznij od posiekania ostatniej cebuli. Rozgrzej na dużej patelni łyżkę oleju, podduś lekko cebulę, po czym dodaj mieszankę, która marynowała się w lodówce.
Posiekaj pietruszkę i zmieszaj ją z jogurtem. Dodaj to do patelni, wymieszaj, duś przez 5 minut. Po tym czasie odstaw na bok.
Ryż gotuj przez połowę czasu podaną na opakowaniu (zwykle 10 minut). Odstaw na bok.
Weź duży garnek. Wlej do niego łyżkę oleju.
Umyj ziemniaka i pokrój go w cieniutkie plasterki. Rozłóż je na dnie garnka – mogą lekko nachodzić na siebie.
Na to rozłóż 1/3 ryżu. Kolejna warstwa to połowa łososia, potem ryż, łosoś i ryż na wierzchu.
Weź szafran i zetrzyj go na pył. Jeśli nie masz moździerza, użyj np. łyżeczki, rozcierając szafran na boku miseczki. Zalej powstały proszek wrzątkiem.
Polej szafranową wodą ryż, przykryj garnek i ustaw palnik na minimalną moc. Ryż z łososiem będzie gotowy po 30 minutach podgrzewania.
Największa zaleta? Ta ilość nakarmi armię. A jeśli nie planujesz akurat podejmować armii, odgrzewany ryż z łososiem jest tak samo dobry.
Related posts
2 Comments
Comments are closed.
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl
[…] pisałam przy okazji przepisu na biryani o tym, że moim ulubionym sposobem poznawania nowych miejsc jest poznawanie ludzi, ich domów, ich […]
[…] Salmon biryani, czyli ryż z łososiem […]