Jak chodzi o jedzenie, wyznaję zasadę, że wszystkiego trzeba spróbować. Są dania, za którymi nie przepadam, są takie, które stały się moim comfort food, mimo że są z drugiego końca świata, ale nie wyrażam opinii, póki chociaż raz nie spróbuję. O tym, co to jest Vegemite, miałam bardzo ogólne pojęcie – gdzieś tam o tym czytałam, ale jakoś nie składało się, żeby to kupić. Z pomocą przyszedł kuzyn Marka z Australii, który podczas podróży po Europie zahaczył też o Warszawę. Patrick, jak każdy szanujący się Australijczyk, miał ze sobą słoik Vegemite. Już nie pamiętam, czy celowo nam go zostawił, czy zwyczajnie zapomniał z lodówki, ale słoik patrzył na mnie. Spróbowałam i przepadłam – jestem fanką. No dobrze, ale jak to opisać?
Spis treści
Co to jest Vegemite?
Vegemite powstaje z wyciągu z drożdży, doprawiony jest solą, zawiera witaminy z grupy B. Ma ciemnobrązowy kolor – podobny do koloru czekolady, skąd wzięło się wiele traumatycznych pomyłek. Najczęściej oferowany jest w słoikach, ale miałam też Vegemite w tubkach, a w Australii można kupić wersję w miękkiej butelce.
Pasta Vegemite jest gęsta, nabiera się ją łyżeczką lub nożem (w zależności od tego, do czego ma posłużyć).
Jak jeść Vegemite?
Najprostsza metoda to posmarować tost masłem, a potem cienką warstwą Vegemite. Innym dodatkiem, który doskonale pasuje do Vegemite, jest awokado (w plastrach albo w postaci pasty, czy nawet guacamole), pomidor, ewentualnie cebula.
Vegemite można też używać do sosów – np. do sosu pomidorowego, żeby szybko nadać mu bardziej wielowymiarowy, wyszukany smak.
Inny sposób to dodanie do mięsa na burgery – dzięki Vegemite będą bardziej smaczne i soczyste.
Jak smakuje Vegemite?
Vegemite ma smak umami – czyli piąty smak, poza słonym, słodkim, kwaśnym i gorzkim. Można go określić jako mięsny albo grzybowy – to intensywny, wielowymiarowy smak, który czujemy, próbując sosu grzybowego albo redukcji powstałej po smażeniu mięsa na patelni.
Czy Vegemite jest wegański?
Napisałam o mięsie, więc wolę wyjaśnić: Vegemite nie zawiera mięsa, tylko wyciąg z drożdży (z glutenem, co ważne dla wszystkich z celiakią) i przyprawy (w tym sól). Od kilku lat ma certyfikat wegańskości. Jest też koszerny i halal.
Czym się różni Vegemite i Marmite?
Jeśli chodzi o skład i smak, są bardzo podobne, ale Marmite jest starszy – przodek Marmite powstał w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. To właśnie problemy z dostawamy do Australii po pierwszej wojnie światowej sprawiły, że powstała wersja australijska.
Gdzie kupić Vegemite?
Niestety, próżno go szukać w supermarketach czy nawet delikatesach. W internecie jest kilka sklepów, gdzie można kupić Vegemite, zwykle kosztuje ok. 25-30 zł za słoik 220g. Wbrew pozorom, taki słoik może wystarczyć na długo – zakładając, że w ogóle polubisz smak Vegemite. Ja zwykle kupuję jeden na pół roku, a u nas Vegemite na tostach pojawia się często.
O tym, jak wykorzystać Vegemite, pisałam tutaj:
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl