Ryby są zdrowe. Kupienie opakowania wędzonego łososia to żaden problem, ale co, jeśli szukasz innego smaku? Surową rybę nie każdy przełknie (chociaż moim zdaniem jest mało lepszych rzeczy od świeżego łososia). To może zrobić gravlax? Marynowany łosoś jest pyszny!
Spis treści
Gravlax – marynowany łosoś: składniki
- 500 g surowego łososia (filet ze skórą)
- 2 łyżki soli
- 1 łyżka cukru
- 1 pęczek świeżego koperku
- 1-2 nieduże buraki (opcjonalnie)
Gravlax – marynowany łosoś: przepis
Zacznij od uważnego przyjrzenia się filetowi. Weź nóż albo pęsetę i usuń wszystkie małe ości.
Filet przekrój na dwie równe części – tak, żeby dało się położyć jedną na drugiej.
Kawałki ryby ułóż skórą do dołu, najlepiej na sporym kawałku folii spożywczej stretch.
Odetnij korzonki koperku, sprawdź, czy nie ma żadnych zwiędłych ani nadpsutych łodyg.
Zmieszaj sól z cukrem. Natrzyj mieszanką oba kawałki ryby. Na jednym kawałku ułóż koperek. Przykryj drugim kawałkiem łososia (skórą do góry). Owiń mocno folią stretch.
Włóż do naczynia, w miarę możliwości dociśnij od góry (puszka np. cieciorki czy fasoli doskonale spełni tu rolę obciążenia), włóż do lodówki na 2-3 dni. Im dłużej gravlax się marynuje, tym intensywniejszy smak i bardziej zwarte mięso.
Jeśli masz buraki, upiecz je (200C, 45 minut do godziny) i obierz, a potem zetrzyj na tarce. Na jedną część łososia, poza pastą z soli i cukru, nałóż też starte buraki. To nada rybie słodkiego posmaku i różowego koloru.
Po 2 dniach wyjmij gravlax z lodówki, rozwiń opakowanie z folii stretch, usuń koperek i to, co zostało z soli i cukru. Buraki też, jeśli były używane.
Rybę pokrój w plastry, podawaj na zimno. Zjedz w ciągu 2-3 dni (resztki oczywiście trzymaj w lodówce).
Gravlax – marynowany łosoś: uwagi
Czy mogę nie dawać koperku?
Możesz, ale to moim zdaniem istotna część posmaku całości.
Czym mogę zastąpić cukier?
Niczym. Cukier i sól służą tutaj jako marynata, wyciągając wilgoć z surowego mięsa.
Jak wybrać dobrego łososia?
Najlepszy łosoś jest bardzo świeży, w Polsce często określa się go „sushi grade” czyli „na sushi”. Kupowałam raz czy drugi duże opakowania łososia w Lidlu, takie w folii zgrzewanej termicznie i to jest moim zdaniem najbardziej przystępny cenowo wariant – ale to zwykle jest ok. kilograma ryby i uważam, że najlepiej jest zjeść ją pierwszego dnia po zakończeniu marynowania, więc to polecam na większe spotkania towarzyskie.
Czy mogę czymś zastąpić łososia?
Inna tłusta ryba (niektóre cięcia tuńczyka, makrela) będzie w sam raz.
Co podać z gravlaksem?
Na pewno pasuje tutaj ciemne, żytnie pieczywo. Możesz też podać pieczone ziemniaki. Do łososia będą też pasować ogórki kiszone i konserwowe, chrzan i sosy oparte o chrzan (jak sos tatarski), musztarda, marynowane grzybki.
Inne przepisy z łososiem
Gravlax - marynowany łosoś
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl