Leczo z kurczakiem to jedna z prostszych letnich potraw – wymaga tylko trochę czasu. Można do niego dodać inne warzywa, jakie akurat są w domu – najważniejsze, żeby było intensywnie pomidorowo-paprykowe!

Leczo z kurczakiem – składniki

proporcje na 6-8 porcji

  • 1 podwójny filet z kurczaka (ok. 400 g)
  • 4-5 dojrzałych pomidorów
  • 3-4 papryki
  • 1 duża lub 2 średniej wielkości cebule
  • sól
  • 1 płaska łyżeczka wędzonej papryki
  • łyżeczka smalcu (tłuszczu wytopionego z boczku, nie jakiegoś gotowca ze sklepu)
  • 2 łyżki posiekanej pietruszki

Leczo z kurczakiem – przepis

Jak mało kiedy, tutaj przyda się mise en place, czyli przygotowanie wszystkich składników, zanim zacznie się gotować. Leczo z kurczakiem nie jest może wytwornym daniem, ale uważam, że osiągnięcie odpowiedniego stopnia wysmażenia cebuli jest kluczowe dla smaku. Ani spalona na wiór, ani ledwo podgrzana cebula nie jest smaczna (zresztą, w ogóle nie jest).

Pokrój kurczaka na kawałki na jeden kęs, odłóż na bok.

Cebulę pokrój w półplasterki albo w kostkę, jak lubisz.

Paprykę pokrój w kawałki – nie tak małe, jak kostka i nie tak duże, żeby trudno je było jeść.

Pomidory pokrój w kostkę. Jeśli wolisz, możesz je sparzyć wrzątkiem i obrać ze skóry, ale ja tego nigdy nie robię. Uważam, że za dużo smaku ucieka, no i jestem na to zwyczajnie za leniwa.

W dużym garnku (takim, gdzie zmieszczą się wszystkie składniki i będziesz mogła je bez problemu wymieszać) rozgrzej tłuszcz z boczku. Wrzuć na niego cebulę i smaż, mieszając, aż stanie się złota.

Dodaj kurczaka i obsmaż aż do zrumienienia.

Teraz dodaj paprykę. Wymieszaj całość i duś, aż papryka zmięknie. Na tym etapie dobrze jest zakryć garnek pokrywką.

Kiedy papryka jest już lekko miękka, dodaj pokrojone pomidory i mieloną paprykę. Dopraw solą – ostrożnie, bo całość zgęstnieje, a za słone leczo to kłopot. Żeby je naprawić, idealnie byłoby zrobić wersję bez kurczaka i bez soli i wymieszać, a potem ewentualnie ponownie doprawić.

Leczo z kurczakiem trzeba dusić jakieś 20 minut, żeby smaki się połączyły.

W międzyczasie posiekaj pietruszkę i posyp nią gotowe porcje.

Leczo z kurczakiem – uwagi

Klasyczne leczo smaży się na tłuszczu wytopionym z boczku, ale jeśli wolisz zastąpić ten składnik innym tłuszczem, np. olejem rzepakowym, nie ma problemu.

Mielona papryka jest konieczna. Ja dodałam paprykę wędzoną, bo nadaje wyjątkowego smaku – ale jeśli wolisz, możesz użyć papryki słodkiej lub mieszanki słodkiej i ostrej w ulubionej proporcji.

Na zdjęciu widać leczo podane z ziemniakami w plastrach, ale to tylko jeden z dodatków. Dobrze sprawdzi się też ryż, kasza (np. pęczak) albo kluski (raczej coś masywnego, nie podałabym leczo ze spaghetti).