Na pewno widziałaś go gdzieś w przepisach blogowych, może jadłaś u znajomych, a może znasz restaurację Orzo i zastanawiasz się, skąd nazwa. Orzo (wymawiane or-zo) to makaron jak ryż – pod względem wyglądu. Ale tutaj podobieństwa się kończą.

Makaron jak ryż: co to jest

Makaron to makaron, chociaż wygląda inaczej. Nazwy, pod jakimi znajdziesz go w sklepie, to wspomniane przeze mnie wyżej orzo albo risoni. Taki kształt makaronu oferowany jest przez duże marki, jak Melissa czy Barilla, więc nie jest to coś, czego musisz szukać w sklepach specjalistycznych czy gdzieś w internecie (chociaż tak w ogóle, bardzo polecam zakupy spożywcze przez internet, oszczędzasz masę czasu i nie wystawiasz się na pokusy promocji rozstawionych w sklepie!).

Makaron jak ryż: do czego go używać

W Polsce do zup zwykle podaje się makaron typu nitki, przypominający domowy, ale ja uważam, że malutkie orzo to o wiele lepszy pomysł. Zupa-krem z pomidorów z porcją takiego makaronu to świetny, rozgrzewający i sycący posiłek.

Kolejny świetny sposób wykorzystania to sałatki makaronowe. Podejrzewam, że sałatka makaronowa kojarzy się zwykle z czymś z gęstym, ciężkim sosem z majonezu, ale makaron orzo jest tak drobny, że zalanie go takim sosem zepsułoby danie. O wiele lepsze są lekkie sosy oparte o klasyczny winegret.

Sałatka makaronowa z kurczakiem

Sałatka z awokado i fetą

Sałatka z pieczonych warzyw

Sałatka z makaronu z warzywami i fetą

 

Makaron jak ryż: czym go zastąpić?

Załóżmy jednak, że nie masz tego typu makaronu w domu, a podoba Ci się przepis (na przykład któryś z tych, który linkuję powyżej). Mimo że wygląd makaronu sugerowałby, żeby go zastąpić ryżem, ja zastanowiłabym się nad tym, jak to wpłynie na całość dania. O ile w przypadku zupy-kremu z pomidorów ryż pasuje równie dobrze, to w przypadku sałatek makaronowych moim zdaniem zmieni znacząco danie. Jeśli chcesz zrobić taką sałatkę, poszukaj innego drobnego makaronu w sklepie. Makaron tego rodzaju można zastąpić ryżem, kiedy jest tylko dodatkiem, jak w przypadku ryby w kolendrze. Tutaj pasuje w zasadzie wszystko.