Makaron z tuńczykiem i szpinakiem nazywa się też blond puttanesca. Zanim mi napiszesz, że nie ma prawdziwego makaronu puttanesca bez pomidorów, zachęcam do wrzucenia w wyszukiwarkę hasła „blond puttanesca”. Wychodzi więcej trafień niż wszystkich polskich wzmianek o klasycznym przepisie.

Zapewne osoby spostrzegawcze zauważą, że „blond” to nie jest włoskie słowo. Słusznie, jest angielskie – i w tym języku znalazłam masę wzmianek o wersji makaronu puttanesca bez pomidorów. Może tak być, że to wersja zamerykanizowana, ale wobec znacznej populacji Amerykanów pochodzenia włoskiego, nie czuję, jakbym popełniała świętokradztwo, pisząc tu o tym przepisie.

Tak na marginesie – kuchnia włoska z jednej strony jest stawiana na piedestale i niejedna osoba będzie godzinami perorować o konieczności używania tylko autentycznych przepisów i składników. Z drugiej strony, nie słyszałam o masowych protestach pod restauracjami włoskimi, oferującymi spaghetti bolognese.

Gotowanie powinno być przyjemnością. Jeśli nie jest, można wybrać dietę pudełkową i w ten sposób przekazać gotowanie komuś innemu. Owszem, warto jest znać reguły, ale im lepiej się je zna, tym łatwiej przychodzi ich przekraczanie. Wiecie, trochę tak, jak z pisaniem liter – mało kto pisze tak samo, jak robił to w elementarzu.

Dość o tym, co czyni kuchnię dobrą – przejdźmy do przepisu.

Makaron z tuńczykiem i szpinakiem: składniki

proporcje na 2 porcje

  • 150 g makaronu spaghetti
  • 1 puszka tuńczyka w wodzie (160 g brutto)
  • 1 opakowanie (250 g) szpinaku
  • 1 łyżka kaparów (marynowanych w płynie, nie solonych)
  • 3-5 ząbków czosnku (w zależności od rozmiaru)
  • kilka anchois
  • pietruszka (natka)
  • 2 łyżki oliwy
  • sól
  • cytryna

makaron z tunczykiem i szpinakiem

Makaron z tuńczykiem i szpinakiem: przepis

Zacznij gotować makaron w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją. UWAGA: przed odcedzeniem koniecznie odlej 200 ml wody z gotowania makaronu.

W międzyczasie rozgrzej na patelni oliwę, dodaj posiekany w cienkie plasterki czosnek, kapary i anchois. Smaż na średniej mocy palnika przez około 3-5 minut.

Posiekaj pietruszkę – potrzebujesz 2 do 4 łyżek.

Dodaj szpinak do patelni – jeśli to duże liście, pokrój je najpierw we wstążki.

Makaron powinien już być gotowy. Dodaj go (po odcedzeniu!) do patelni i dobrze wymieszaj zawartość. Dolewaj po 1-2 łyżki wody z gotowania makaronu – tak, aby zemulgować sos.

Otwórz puszkę z tuńczykiem i odlej wodę. Tuńczyka dodaj do patelni, wymieszaj.

Całość posyp pietruszką. Podaj cytrynę do wyciśnięcia bezpośrednio na porcję.

Makaron z tuńczykiem i szpinakiem: uwagi

Robiłam to danie wiele razy tej wiosny i lata. Uważam, że wychodzi doskonale z wieloma odmianami sałaty, ale też z warzywami – jak dzikie szparagi. Poniżej moje sugestie, jak chodzi o te inne warianty:

Makaron z tuńczykiem i rukolą

Postępować jak w przepisie powyżej, ale rukolę dodać dopiero po zdjęciu patelni z palnika.

Makaron z tuńczykiem i dzikimi szparagami

Dzikie szparagi umyć, pokroić na kawałki na jeden kęs, dodać do patelni z oliwą, anchois i kaparami, smażyć 3-5 minut, aż będą lekko miękkie. Poza tym, postępować jak w przepisie powyżej.

makaron z tunczykiem i dzikimi szparagami

Jeśli podobał Ci się ten przepis, polecam też:

Makaron z brokułami i serem pleśniowym

Makaron z krewetkami i małżami

Makaron z łososiem i rukolą