Tak, jak pisałam w przypadku przepisu na tagine z jagnięciny – liczą się przyprawy. Mięso może być naprawdę pośledniego sortu, ale przyprawy muszą być świeże, aromatyczne i raczej nie da się ich niczym zastąpić. Pilaw z tego przepisu wykarmi armię i chociaż jest nieco czasochłonny w porównaniu z moimi innymi przepisami, to naprawdę warto go zrobić. Tym bardziej, że nie ma problemu z zamrożeniem go na później.
Najlepszy pilaw z jagnięciny
- 1 kg mięsa jagnięcego bez kości (lub odpowiednio więcej z kością)
- 400 ml jogurtu naturalnego (nie greckiego)
- 2 spore papryczki chili
- 3 ząbki czosnku
- kawałek imbiru (mniej więcej tyle samo, co czosnku)
- 400 g ryżu basmati
- 1 puszka pomidorów krojonych
- 3 średniej wielkości białe cebule
- 4-5 łyżek oleju, np. rzepakowego
- 4 łyżeczki ziaren kminu
- 3-4 laski cynamonu
- kilka ziarenek pieprzu
- kilka goździków
- kilka ziaren kardamonu
- 1 łyżeczka soli
- 1 litr wody
Uwaga: najlepszy pomysł to zacząć robić ten pilaw na dzień przed podaniem. Jak pisałam, jest stosunkowo czasochłonny, no i nie wystarczy 1 garnek, żeby zrobić całe danie.
Uwaga 2: najlepiej mieć wolnowar i naczynie do zapiekania, które można też postawić na kuchni (np. coś w rodzaju brytfanny z pokrywką).
Zacznij od mięsa: pokrój je w kawałki na jeden kęs albo, jeśli Ci się nie chce, a masz wolnowar, tylko podziel na kilka części, które zmieszczą się w wolnowarze.
Posiekaj chili (bez pestek), imbir i czosnek, dodaj jogurt, polej nim mięso. Zagotuj / włącz wolnowar na 4 godziny na „2”.
Kiedy mięso jest już gotowe, odstaw je na bok. Jeśli zrobiłaś to tak, jak ja i mięso ugotowałaś w wolnowarze, rozdziel je widelcem na nieduże kawałki, pozbądź się ewentualnych kawałków kości czy chrząstek.
Wrzuć do szklanki cynamon, kardamon, goździki i pieprz, zalej wrzątkiem.
Rozgrzej piekarnik do 150C.
W brytfannie rozgrzej olej. Posiekaj cebulę w półplasterki, wrzuć na patelnię, dodaj kmin, duś 2-3 minuty, aż się zeszkli. Po tym czasie dodaj szklankę wody z przyprawami (przyprawy też!) i puszkę pomidorów. Zagotuj, duś kilka minut.
W międzyczasie, kiedy sos się dusi, przepłucz na sitku ryż – woda powinna być bardziej przejrzysta niż mleczna.
Dodaj do brytfanny ryż, mięso, wodę i sól, zamieszaj, zagotuj.
Przykryj, wstaw do piekarnika na 45 minut.
Podawaj na ciepło, np. z jogurtem greckim z miętą.
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl