Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że frytki zostały? Bo ja ostatnio stanęłam wobec takiej klęski urodzaju. Nie to, że sama nastrugałam wiadro frytek, a zeszło pół – ale nasz osiedlowy dostawca dobrego jedzenia coś chyba pokićkał w zamówieniu i zamiast jednych frytek, dostałam trzy. Trzy srogie porcje. Jakoś przejedliśmy część, ale co zrobić z resztą? Wsadziłam je do pudełka, pudełko do lodówki i zaczęłam myśleć. Tortilla de patatas, takie klasyczne hiszpańskie danie, to jajka, ziemniaki i cebula. Plus przyprawy. Frittata z frytkami to w zasadzie to samo. To jak, spróbujesz?

Frittata z frytkami: składniki

  • ok. 200 g frytek (gotowych, mogą być z poprzedniego dnia)
  • 4 jajka
  • 3 łyżki pietruszki (natki)
  • 1 łyżka oliwy
  • 2-3 szalotki lub podobna ilość cebuli
  • sól
  • pieprz

Frittata z frytkami: przepis

Moją frittatę robiłam na patelni 20 cm z pokrywką – i myślę, że na tę proporcję to najlepszy rozmiar.

Obierz i pokrój w plasterki szalotkę.

Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, wrzuć szalotkę, podsmażaj do lekkiego zrumienienia.

W międzyczasie ubij jajka, dodaj do nich sól, pieprz i posiekaną pietruszkę.

Na patelnię dodaj frytki, wymieszaj z szalotką, podgrzewaj 2-3 minuty (tak, żeby nie spalić szalotki na węgiel).

Wlej na patelnię jajka, lekko zamieszaj całość, zmniejsz moc palnika do połowy, przykryj patelnię i podgrzewaj, aż jajka się zetną. Konsystencja ma być stała!

I teraz tak: możesz oczywiście w międzyczasie rozgrzać piekarnik i tam to wsadzić (bez pokrywki), żeby podpiekło się od góry. Ale nawet z moim super-szybkim piekarnikiem (po 15 latach wymieniłam stary i bardzo to doceniam) dodaje to ileś tam minut albo ileś tam planowania. Co za tym idzie:

Weź talerz, większy niż patelnia. Odkryj patelnię, przyłóż talerz do patelni i zdecydowanym, śmiałym ruchem odwróć – tak, żeby frittata była na talerzu. Zsuń ją z powrotem na patelnię, podsmażaj 2-3 minuty.

Frittata z frytkami: sposób podania

Tortilla w wersji hiszpańskiej może być podawana na zimno – frittata w zasadzie też. Ale ja bardzo lubię to danie na ciepło, samo z siebie, z jakimś sosem i sałatą, z mięsem – możliwości jest wiele.

frittata z frytkami

Frittata z frytkami: uwagi

Czy to się nazywa frittata, czy tortilla?

Dania są podobne, różnią się minimalnie sposobem przygotowania. Każde składa się z jajek i warzyw (bo ziemniaki to przecież też warzywa), każde robi się na patelni. Różnica jest taka, że frittata jest na koniec podpiekana od góry w piekarniku, a tortilla – obracana na drugą stronę i podsmażana z obu stron na patelni.

Wiem, że to oznacza, że tak naprawdę moje danie to tortilla, ale frittata/frytkata bardziej mi się podobała. Poza tym, w Polsce tortilla to określenie na taki płaski, pszenny placek, który nie jest pitą. Nie chciałam wprowadzać zamieszania.

Jak wymawać tortilla?

Ja tak tylko jeszcze dopiszę, że „ll” w tym słowie czytamy [j]. Czyli [tortija] a nie [tortilla]. Zdrobnienie „tortilka” też nie.

Nie mam szalotki, co teraz?

Nic wielkiego. Jeśli masz jakąś cebulę, będzie w sam raz, podobnie jak por czy gruby szczypior.

A co można zamiast pietruszki?

Myślę, że jeśli lubisz koperek, to on się tu doskonale sprawdzi. Inna opcja to np. szczypiorek, chociaż wtedy byłabym oszczędna z szalotką. Możesz też dodać np. rukolę albo szpinak.

Czy mogę dodać ser?

Oczywiście!

Inne przepisy z ziemniakami

Zapraszam!

Kurczak pieczony z koprem włoskim i ziemniakami

Faszerowane pieczone ziemniaki (potato skins)

Kurczak po koreańsku z pastą gochujang

 

Linki w tekście mogą być afiliacyjne. Nie wpływa to na moje opinie.