Szparagi, szparagi – białe, zielone, fioletowe. Co poradzę, uwielbiam jeść szparagi i korzystam z każdej okazji, żeby je podać, póki jest na nie sezon.
Na zdjęciu szparagi fioletowe – niestety, tracą trochę koloru po zgrillowaniu, ale można je też podać na surowo, jeśli lubisz. Ja jednak wolę grillowane. Sałatka jest bardzo prosta, ale smaczna – podaj ją z chlebem jako kompletny posiłek albo jako jedno z dań pobocznych podczas grilla.
Spis treści
Sałatka z grillowanymi szparagami: składniki
- 250 g szparagów (pół pęczka)
- 100 g mozzarelli (małe kulki będą najlepsze)
- 250 g pomidorów koktajlowych
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka octu z czerwonego wina
- 1 łyżka posiekanego szczypiorku
- sól, pieprz
Sałatka z grillowanymi szparagami: przepis
Zacznij od oczyszczenia szparagów (warto je przepłukać, często jest na nich trochę piasku). Odetnij zdrewniałe końcówki – o tym, co z nimi zrobić, piszę poniżej, w części „uwagi”.
Szparagi ułóż na grillu elektrycznym lub patelni grillowej, lekko skrop oliwą i grilluj jakieś 3-5 minut. Zdejm z grilla i pokrój w kawałki na jeden kęs. Wrzuć do miski.
Pomidory pokrój na pół – koktajlowe są lepsze od dużych o tyle, że nie wydzielają dużo soku i z sałatki nie robi się mamałyja. Jeśli masz duże, rozwiązaniem może być usunięcie gniazd nasiennych i pokrojenie samego miąższu. Wrzuć pomidory do miski.
Mozzarellę odcedź, wrzuć kuleczki do miski.
Posiekaj drobno szczypiorek, dorzuć do miski. Dodaj oliwę i ocet oraz przyprawy, wymieszaj delikatnie. Podawaj od razu.
Sałatka z grillowanymi szparagami: uwagi
Jeśli nawet teraz nie masz ochoty na szparagi, polecam kupić i zamrozić. Ja tak zrobiłam – osobno całe szparagi, osobno pokrojone w plasterki końcówki. Nie zamierzam ich podawać, bo zwykle są zbyt twarde nawet po ugotowaniu, ale ich zaleta to smak – i dlatego, planując risotto ze szparagami, ugotuję bulion z tymi właśnie resztkami. Polecam!
Ten przepis można dowolnie skalować i modyfikować – jeśli nie przepadasz za szczypiorkiem, możesz dodać posiekaną pietruszkę czy koperek, a także bazylię. Weź tylko pod uwagę, że pokrojona bazylia szybko więdnie, więc lepiej dodać ją na samym końcu.
Jeśli wolisz inny ser, może się tu sprawdzić np. feta – wtedy pomiń doprawianie solą, feta jest wystarczająco słona sama z siebie.
Zamiast pomidorów możesz dodać grillowane warzywa – cukinię, paprykę, czerwoną cebulę.
Jeśli podobał Ci się ten przepis, polecam też:
Linki w tekście mogą być afiliacyjne. Nie wpływa to na moje opinie.
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl