Gdzieś tak od połowy marca zaczynam sprawdzać, czy w moim osiedlowym warzywniaku nie pojawiły się już szparagi. Jasne, w supermarketach są dostępne przez większość roku, ale to nie o to chodzi. Kiedy tylko pojawią się wiosenne szparagi, kupuję je z radością i robię z nich gwiazdę kolacji. Jednym z przepisów, które robię regularnie, jest wiosenne risotto ze szparagami – lekkie, subtelne w smaku, doskonałe z rukolą jako zieleniną.
Spis treści
Wiosenne risotto ze szparagami: składniki
proporcje na 2 spore porcje lub 4 mniejsze
- 1 pęczek zielonych szparagów (przeczytaj, jak wybrać szparagi)
- 200 g ryżu arborio
- 500 ml bulionu wegetariańskiego
- 1 duża cebula czerwona lub 2 średnie
- 3 łyżki oliwy
- 30 g parmezanu
- skórki z parmezanu
- pieprz
Wiosenne risotto ze szparagami: przepis
Ugotuj bulion. Jeśli go już masz, przelej go do garnka i zacznij podgrzewać (na małej mocy palnika, nie trzeba go zagotować).
Oczyść szparagi i odetnij zdrewniałe końce. Jeśli dopiero gotujesz bulion, to jak najbardziej możesz te końcówki do niego wrzucić. Możesz też wrzucić je do gotowego bulionu i podgrzewać go razem z nimi.
Szparagi pokrój na kawałki na jeden kęs.
Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, wrzuć szparagi i podsmażaj przez około 5-7 minut. Mają być nie całkiem surowe, ale jeszcze nie całkiem gotowe do jedzenia – dojdą w późniejszym etapie gotowania risotto. Odłóż szparagi gdzieś na bok, bo ta patelnia się jeszcze przyda.
Pokrój cebulę tak, jak lubisz – ja zwykle do tego risotto kroję ją w półplasterki albo, jeśli to bardzo duża sztuka, w ćwierćplasterki.
Rozgrzej na patelni resztę oliwy, podsmaż cebulę – tak, żeby się zeszkliła, ale niech nie będzie za bardzo zrumieniona. To zajmie jakieś 5-7 minut.
Dodaj do patelni ryż i podsmażaj go przez 2-3 minuty.
Dodaj pierwszą chochlę bulionu (odcedź z niego końcówki szparagów, jeśli tam były), zamieszaj.
Dodaj skórki z parmezanu (nie tarty parmezan, to potem!).
Dodawaj stopniowo bulion, mieszaj, aż ryż będzie prawie całkiem miękki. Na tym etapie dorzuć podsmażone uprzednio szparagi, wymieszaj dobrze i podgrzewaj, mieszając, kolejne 5 minut.
Zetrzyj parmezan na tarce.
Zdejm patelnię z palnika. Dodaj parmezan, zamieszaj, spróbuj, dopraw w miarę potrzeby pieprzem. Podawaj na ciepło, np. z rukolą – jest na tyle pełna smaku, że dopełni risotto.
Jeśli szukasz czegoś więcej, albo po prostu masz ochotę na mięso, szczególnie polecam do tego risotto grillowane kiełbaski z rozmarynem z Tastestore.pl – są przepyszne, robione na miejscu z dobrej jakości składników. Można poprosić o zapakowanie próżniowe, zamrozić je i mieć zapas na różne okazje.
Wiosenne risotto ze szparagami: uwagi
Wiem, że skórki od parmezanu dodawane do jedzenia to dla wielu osób coś dziwnego, ale parmezan nie ma warstwy wosku. Zewnętrzna część jest po prostu bardzo wysuszona, ale użyta w zupie czy sosie nabiera miękkości i daje smak potrawie. Nie mówiąc już o tym, że jest przepyszna, a szukanie jej w sosie czy risotto to przyjemność sama w sobie.
Inne przepisy na risotto, które mogą Ci się spodobać:
Linki do produktów wymienionych powyżej mogą być afiliacyjne. Nie wpływa to na moje opinie.
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl