Moja matka studiowała farmację. I zawsze mi opowiadała, jakie podchwytliwe pytanie zadano jej na jednym z egzaminów – o dobre źródło witaminy C w pożywieniu. Podobno większość roku plotła bzdury, bo prawidłowa odpowiedź, o której nikt nie myślał, brzmiała: ziemniaki. Od jakiegoś czasu nie mają najlepszej prasy, bo posądza się je o to, że są tuczące. Zależy, jak je podać i zależy, ile się tego dania zje. Ale co do zasady, ziemniaki są zdrowe i warto o nich pamiętać – i stąd mój dzisiejszy przepis, czyli sałatka ziemniaczana z tuńczykiem.
Spis treści
Sałatka ziemniaczana z tuńczykiem: składniki
- 1 puszka tuńczyka w sosie własnym (160 g)
- ok. 250 g młodych ziemniaków
- 3-4 łodygi selera naciowego
- 100 g ogórków konserwowych, pikantnych
- 4+1 łyżka oliwy
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka musztardy ziarnistej
- 2 łyżki siekanego koperku
- 2 łyżki siekanego szczypiorku
- 50 g rukoli
- sól
- pieprz
- 3-4 jajka
Sałatka ziemniaczana z tuńczykiem: przepis
Umyj i ugotuj ziemniaki – to powinno zająć 12-15 minut.
W międzyczasie zrób dressing: zmieszaj 4 łyżki oliwy, sok z cytryny, musztardę i posiekane zioła, dopraw solą i pieprzem, odstaw na bok.
Posiekaj łodygi selera, ogórki pokrój w kostkę (nie musi być bardzo drobna). Dodaj odsączone mięso tuńczyka.
Ziemniaki powinny już być gotowe – odcedź je, rozgrzej na patelni łyżkę oliwy, dodaj przekrojone na połówki lub ćwiartki (w zależności od rozmiaru) ziemniaki i obsmażaj, aż się zrumienią.
W międzyczasie zagotuj jajka i ustaw timer na 6-7 minut. Tutaj pasują mi takie nie do końca na twardo, ale już zwarte. Odcedź, wrzuć do zimnej wody z kostkami lodu, obierz.
Ziemniaki dodaj do tuńczyka z warzywami, polej dressingiem (zostaw trochę, jeśli chcesz, dressing wytrzyma 2-3 dni w lodówce – polecam shaker do dressingu Oxo), rozłóż na talerzach (tutaj sprawdzą się głębokie talerze lub miski). Dodaj rukolę i pokrojone na połówki jajka. Jeśli chcesz, skrop całość resztą dressingu.
Podawaj od razu.
Sałatka ziemniaczana z tuńczykiem: uwagi
Czym zastąpić seler?
Może zacznę od tego, czym NIE zastępować selera naciowego – selerem bulwiastym (tym białym, okrągłym warzywem, którego może używasz do rosołu albo do sałatki jarzynowej). To nie będzie działać.
Natomiast chrupkie warzywa będą OK. Możesz dać surowe ogórki, kalarepę, w zasadzie kwaskowate jabłko też. Tylko pamiętaj, że miąższ jabłka ciemnieje w zetknięciu z powietrzem.
Czy zamiast ogórków konserwowych mogą być kiszone?
Jeśli są bardzo chrupkie, jędrne, to tak, chociaż pozbawisz w ten sposób danie lekkiej ostrości, która u mnie bierze się z ostrych konserwowych. Ale to nie jest apteka, można eksperymentować – a nuż wyjdzie Ci danie, które będziesz od tej pory robić co tydzień?
Nie lubię tuńczyka, co dać zamiast?
Zakładam, że nie chodzi o weganizowanie dania (bo wtedy jajko też byłoby nie OK), tylko o zastapienie jednego źródła białka drugim. Ja bym tutaj dała zamiast tuńczyka wędzonego kurczaka. Ostatecznie zgrillowany i pokrojony w kawałki filet.
Innym pomysłem, jaki mam, jest biała fasola z puszki – tylko trzeba ją dobrze wypłukać.
Nie mam rukoli, co teraz?
A masz szpinak? Roszponkę? Inną sałatę? Też będzie bdb.
Co zamiast musztardy ziarnistej?
Musztarda o jednolitej strukturze, np. klasyczna sarepska (tzn. dla mnie to jest klasyczna musztarda, moja matka uwielbia kremską, bo jest mniej ostra) będzie OK, chociaż uprzedzam, sos będzie bardziej jednolicie beżowy w kolorze, a to wpynie na kolor całości dania.
Linki w artykule mogą być afiliacyjne. Nie wpływa to na moje opinie.
Related posts
Cześć!
Mam na imię Ania. W moim blogu znajdziesz masę porad o tym, jak dobrze wybierać – tak, żeby było pięknie. Szukasz przepisu na obiad, chcesz zrobić udane zakupy, a może nie wiesz, jak rozpoznać podróbkę? Zapraszam!Masz pytania? Napisz do mnie:
ania@jestpieknie.pl