Łosoś często gości na naszym stole – ale zwykle ograniczamy się do upieczenia go i podania z ziemniakami czy szpinakiem, który doskonale do niego pasuje. Jakie są inne pomysły na dania z łososiem?

Łosoś zawiera kwasy omega-6 i omega-3, witaminy z grupy B, witaminę A i D. Niektórzy jednak zauważają, że łosoś może też zawierać niekorzystną dla organizmu rtęć. Rtęć odkłada się w organizmach morskich, w tkance mięśniowej ryb, a przez to także w naszym organizmie. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia nie są szczególnie restrykcyjne – łosoś może się pojawiać w naszej diecie bez ograniczeń. Kilka razy w tygodniu można bez przeszkód jeść tuńczyka (także z puszki), a większe ryby kilka razy w miesiącu. Idę o zakład, że w wielu domach ryba pojawia się w ogóle może raz w tygodniu, więc nie przejmowałabym się zawartością rtęci – spokojnie możemy zwiększyć ilość ryb w diecie. Ale do rzeczy – jakie dania z łososiem polecam?

Jeśli nie masz pewności, jak się zdrowo odżywiać, jak bilansować posiłki albo jak gotować, jeśli masz ograniczenia w diecie, to polecam Ci książki Agnieszki Kopczyńskiej, autorki bloga Aga Ma Smaka i dietetyczki. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w banner poniżej!

smazony losos z cukinia

Smażony łosoś z cukinią

jajecznica z lososiem

Jajecznica z łososiem

grillowany losos

Grillowany łosoś

losos pieczony w porach

Łosoś pieczony w porach

losos z ryzem

Łosoś z ryżem

losos w sosie balsamicznym

Łosoś w sosie balsamicznym

gravlax

Gravlax – marynowany łosoś

losos z pesto

Łosoś z pesto i pomidorami

grillowany losos inny

Grillowany łosoś (inny przepis)

losos z kuskusem

Łosoś z kuskusem

losos po japonsku

Łosoś po japońsku

losos w puszce

Łosoś w puszce

awokado z łososiem

Awokado z łososiem

placki z lososia

Placki z łososia

salata z lososiem

Sałata z łososiem

makaron-z-lososiem1

Makaron z łososiem

kotleciki z lososia

Kotleciki z łososia

przekaska z awokado

Przekąska z awokado